• Diğer

Dünya

Hac'daki facianın sebebi Kralın oğlu mu?

Lübnan'da yayın yapan El-Diyar gazetesi, Suudi Arabistan kralının oğlu Muhammed Bin Selman'ın kervanının Mina’ya girmesinden dolayı diğer hacıların hareket yönü acilen değiştirildiğinden yüzlerce hacının birbirinin üzerine yığılmasına ve ölümlere neden olduğunu bildirdi.

Hac'daki facianın sebebi Kralın oğlu mu?

25 Eylül 2015 21:28
-A

+A

Lübnan’da yayınlanan El Diyar gazetesi, Suudi savunma bakanı olan veliahdının yoğun hizmetçi ve korumayla donanmış karevanının  Mina’nın merkezinde bulunmasını bugünün Minada binden fazla hacının canını kayıp ettiği hadiseye neden olduğunu yazdı.
 
El Diyar’da çıkan haberden: ’’Arabistan yetkilileri binin üzerinde hacının ölümüne ve 2000 hacının yaralanmasına neden olan veliahdın kervanının Mina’da bulunmasını gizlemeye çalışıyorlar. Gerçek şu ki hacıların Mina’da toplanıp izdiham yaşadıkları saate Muhammed bin Selman bu merasimde katılmaya karar aldı. 200 asker ve 150 polisin korumasında topluluğun içerisine girip Mina’ya vardı. Bu anda hacıların hareket yönü değişti hatta ilk hareket yönünün aksine bir akış başladı bunun akabinde izdiham hızlıca arttı. Facia da tam bu an meydana geldi. Arabistan kralının oğlu katılımına son verip geri dönse de facianın boyutları çok büyümüştü. Hacılar birbirlerini itekliyor ve yere düşüyorlardı, düşenler diğer hacıların ayak altında eziliyor ve nefes alamadıklarından hayatlarını kaybediyorlardı. Bu izdiham içinde ölen hacıların sayısı onar onar yükselip yüzlere ve bine ulaştı. Yüzleri aşan hacı ise yaralı ve durumları ciddi durumda.’’
 
Kral bu haberin duyurulmasını yasakladı ve başkalarını idama göndermeye karar aldı
 
El Diyar gazetesi kral Selman’ın binin üzerinde hacının ölümüne sebep olan hac merasimi sorumlulardan bir liste hazırladı. Bu hadiseden sorumlu tutulan 28 isim cezalarını yarın boyunları vurularak görecekler.
 
Bu gazetenin haberine göre Arabistan’ın şeriat mahkemesi bu listede yer alan isimlerin idamına karar aldı. Ayrıca Arabistan İçişleri Bakanı bu sorumluların hacıların gözü önünde idam edileceğini ve bunun gelecek yıllarda bir daha böyle bir facia yaşanmaması için yapılacağını açıkladı.
 
El Diyar gazetesinde yayınlanan haberin bir diğer bölümünde İran’ın itirazına yer verildi. Tahran, Arabistan’ın İran'daki büyük elçisini çağırarak bu hadisenin nedenini hac merasiminin doğru organize edilmediğinden ve devlet kervanının hacıların akışına karşı Minaya girmesinden dolayı yaşandığını deklere etti.
 
El Diyar şu soruyla haberini tamamlıyor: ’’Arabistan, bir resmi kervanın Mina’da bulunmasını açıklamaya cesaret edecek mi yoksa bu gerçeği gizleyecek mi? Çünkü bu hadiseye neden olan Arabistan veliahtıdır. Ama soruşturmalar veliahta varmayacak ve binin üzerinde ölen hacıların kısası ilan edilen 28 sorumluyu idam etmeyle alınacak.’’
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000
burhan 2 Ekim 2015 14:00

amin

Cevapla
fateme 26 Eylül 2015 14:31

Allah sudileri kahretsin vicdan sizlar iranda herkes yas icinde

Cevapla
musa

Allah iranıda kahretsin, suriyede herkes yas içinde.

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV