• Diğer

Dünya

G20 meyve vermeye başladı: ABD daha çok silah satacak

ABD, Suudi Arabistan'a listede "akıllı bombaların" da yer aldığı 1,29 milyar dolarlık silah satışını onayladı.

G20 meyve vermeye başladı: ABD daha çok silah satacak

18 Kasım 2015 08:54
-A

+A

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı'nın, Suudi Arabistan'a aralarında "akıllı bomba" diye nitelenen mühimmatın da bulunduğu toplamda 19 bin bombadan oluşan 1,29 milyar değerinde silah satışını onayladığı bildirildi.
 
Satışın, Suudi Arabistan Kraliyet Hava Kuvvetleri'nin "yürüttüğü farklı operasyonlar sonucu azalan stoklarını ikmal edeceğini ve gelecek operasyonlar için stok sağlayacağı" belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:
 
"Bu alım, ABD ve Suudi Arabistan arasındaki karşılıklı askeri ilişkilerin sürdürülmesine katkı sağlayacak ve Suudi Arabistan kuvvetlerinin ABD ile çalışmasını güçlendirecek. Aynı şekilde, Suudi Arabistan'a bölgesel tehditlerle etkin mücadele ve dünyanın en büyük petrol rezervlerini koruma imkanı verecek."
 
Petrol zengini Suudi Arabistan yönetimi, Suriye'deki IŞİD hedeflerinin yanı sıra güneyindeki İran destekli Husi milislere karşı mart ayından bu yana yoğun hava operasyonları yürütüyor.
 
Toplamda 19 bin bomba
 
Satışta, "akıllı bomba" diye nitelenen 5 bin 200 Paveway II'nin lazer güdümlü GBU-10 ve GBU-12 türlerinin yanı sıra, bin 100 adet lazer güdümlü bombaların daha moderni ve daha uzun menzillisi Paveway III GBU-24 modelinin de yer aldığı ifade edildi.
 
Bununla beraber, bin 500 adet 900 kilogramlık sığınak delici bomba, 19 bin bombadan oluşan satış listesinde kaydedildi.
 
Öte yandan, Riyad'a 5 binin üzerinde de güdümsüz bombaları GPS destekli sistemlerle her türlü hava şartlarında kullanılabilir "akıllı bombalara" dönüştürmede kullanılan ekipmanın sağlanacağı kaydedildi.
 
Faturadaki 1,10 milyar doların "ana askeri techizat"a ayrıldığı, patlatma mekanizmaları, eğitim, teknik destek, bakım, techizatın hava yoluyla kargosu gibi doğrudan askeri techizat olmayan kalemlerle satışın toplam değerinin yaklaşık 1,29 milyar dolar olarak hesaplandığı belirtildi.
 
ABD'nin bir numaralı savunma sanayi müşterisi Suudi Arabistan, eylül ayında 5,4 milyar dolar değerinde Lockheed Martin tarafından üretilen 600 Patriot-PAC3 hava savunma füzesi anlaşmasını imzalamıştı.
 
ABD yönetimi geçen ay Suudi Arabistan'a Lockheed Martin tarafından üretilen 11,25 milyar dolar değerindeki dört Littoral Savaş Gemisi satışını onaylamıştı.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV