• Diğer

Dünya

Fransa Mali'de işini bitirdi, Sahel'e geçiyor

Fransa, Afrika'daki askerlerinin yerlerinde değişikliğe gitmeye hazırlanıyor. Mali'deki Fransız askerlerinin Sahel adıyla anılan ülkelere kaydırılacağı belirtiliyor

Fransa Mali'de işini bitirdi, Sahel'e geçiyor

14 Temmuz 2014 12:41
-A

+A

 
Fransa Afriak'da bulunan askerlerinin yerlerini değiştirmeye hazırlanıyor. Bu kapsamda Mali'de bulunan Fransız askerlerinin Sahel Bölgesine kaydırılması kararı alındı.
 
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, 17-19 Temmuz'da Fildişi Sahili, Nijer ve Çad'ı ziyaret edecek.
Fransa Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Hollande'ın güvenlik konularını ele almak üzere bu ülkeleri ziyaret edeceği belirtildi. Hollande'ın ziyaret kararı, Fransa'nın Afrika'daki birliklerinde yeni bir düzenleme yaparak, Afrika'nın Sahel bölgesinde faaliyetlerine devam edeceğini açıklamasından sonra geldi.
 
Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian dün, Mali'deki Fransız birliklerinin artık görevlerini tamamladığını belirterek "Afrika'daki Fransız birliklerinin yeni bir örgütlenme içinde artık Sahel bölgesinde faaliyetlerine devam edeceklerini ve bu yeni operasyonun Barkhane ismiyle anılacağını" açıklamıştı.
 
Afrika'da Sahel kuşağı olarak bilinen bölgede, Senegal, Moritanya, Mali, Burkina Faso, Nijer, Nijerya, Çad, Sudan ve Eritre gibi ülkeler yer alıyor.
Bakan, 18 aydır konuşlandıkları Mali'de güvenliğin sağlanmasına katkılarının büyük olduğunu belirterek, askerlerin bir kısmının da belki Orta Afrika Cumhuriyeti'ne kaydırılabileceğini de aktarmıştı.
 
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000
MUHAMMED ABDULLAH 14 Temmuz 2014 13:22

Demek İsrail İn Arkasında Duruyorsun Orta Afrika Da Müslümanları Katlediyorsun Haaa Demek Çoook Güçlüsün Kimse Seni Yenemez Abd De Arkanda Kimse Belinizi Kıramaz Demek Haaa. Hepinize Bir Öpücük Gönderiyorum Taaaa Ki Kendim Gelip Öpene Kadar Bununla İdare Edin. La İlahe İllallah Muhammedun Resullullah. Allah Azze Ve Celle Her Şeye Kadirdir.

Cevapla
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV