• Diğer

Türkiye

Fırtına Obüsleri Tepelerine İnince Çark Ettiler

Menbici ele geçirdikten sonra Cerablus'a yönelen YPG Fırat'ın batısınıda ele geçirip bir korisdor oluşturmayı hedefliyordu. Taki geçtiğimiz hafta Türk tankları bölgeye girince U dönüşü yapmak zorunda kaldı.

Fırtına Obüsleri Tepelerine İnince Çark Ettiler

29 Ağustos 2016 15:28
-A

+A

ABD Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Suriyeli Kürtlerin Fırat'ın doğusuna çekilmesi gerektiği ve bunun büyük oranda gerçekleştirildiği belirtildi. 
 
TSK öncülüğünde başlatılan Fırat Kalkanı operasyonu hakkında ABD'den bir açıklama daha geldi. Türkiye'nin 'Fırat'ın batısı' ısrarına atıf yapılan ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) açıklamasında 'YPG'nin büyük oranda Fırat'ın doğusuna çekildiğinin gözlemlendiği' aktarıldı.
 
Açıklamada ayrıca şu ifadelere de yer verildi: "Koordine edilmemiş operasyon ve menevralar sadece, IŞİD'in, sığınak bulmak ve Türkiye ile ABD başta olmak üzere diğer ülkelere saldırılar planlamak için, işine yarar. ABD, Suriye'nin kuzeyinde sahadaki koalisyon destekli güçler ve NATO müttefiki Türkiye ile yakından bağlantıda kalacaktır." 
 
Pentagon Sözcüsü Peter Cook da New York Times'a yaptığı değerlendirmede, Cerablus'taki çatışmaları yakından takip ettiklerini belirtmiş ve bölgedeki YPG güçleriyle çatışma yaşandığı haberlerine atıf yaparak "IŞİD'in terk ettiği bölgelerdeki çatışmaları kabul edilemez buluyoruz" demişti. Cook ayrıca, "Burası, hali hazırda kalabalık bir savaş bölgesi. Dolayısıyla tüm silahlı aktörlere saldırı pozisyonundan çıkma ve çatışma ihtimalini azaltacak gerekli önlemleri alma çağrısı yapıyoruz" ifadelerini kullanmıştı.
Anahtar Kelimeler : YPG, fıratın batısı,
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV