• Diğer

Dünya

Felluce’den göç eden ailelerin sayısı 12 bini geçti

Irak’ta Enbar’a bağlı Felluce’de yaşayan 12 bin 219 ailenin, hükümet güçleri ile IŞİD arasında devam eden çatışmalar nedeniyle güvenli bölgelere göç ettiği bildirildi.

Felluce’den göç eden ailelerin sayısı 12 bini geçti

23 Haziran 2016 11:30
-A

+A

Irak Göç ve Göç Edenler Bakanlığı yetkililerinden Amir Abbas Zuğeyr tarafından yapılan yazılı açıklamada, Enbar vilayetindeki bakanlık birimi kayıtlarına göre, Irak güçleri ile IŞİD arasında süren çatışmalar nedeniyle Felluce ve Saklaviyye’den 12 bin 219 ailenin göç ettiği belirtildi.

Ailelerden 6 bin 700’ünün Amiriyye, Felluce, 2 bin 800’ünün Habaniye, bin 900’ünün Halidiyye ve 700’den fazlasının ise Bizibız’daki kamplara yerleştirildiği bildirildi.

Başbakan Haydar el-İbadi, yaptığı açıklamada Irak güçlerinin Felluce’nin merkezinde kontrolü sağladığını ancak çevre bölgelerdeki bazı yerleşim birimlerinde hala çatışmaların sürdüğünü belirtmiş ve bir sonraki hedeflerinin Musul’u geri almak olacağını söylemişti.

Irak ordusu, polis teşkilatına bağlı unsurlar, Şii milislerden oluşan Haşdi Şabi güçleri, IŞİD’in kontrolünde bulunan Felluce’yi geri almak amacıyla 23 Mayıs’ta ortak operasyon başlatmıştı.

Kaynak : Medya Times

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV