• Diğer

Dünya

Felluce'de katliam: 3400 kişi katledildi

Bağdat hükumetine bağlı ordu güçlerinin ve İran destekli militanların ablukaya aldığı Felluce kentinde giderek büyüyen açlık riski tamamiyle bir faciaya dönüştü. Devam eden ablukada şuana kadar aralarında kadın ve çocuklarında bulunduğu 3400 kişi hayatını kaybetti.

Felluce'de katliam: 3400 kişi katledildi

24 Mart 2016 16:39
-A

+A

Al Jazeera Arap sitesinde yer alan haberde ,Irak Hükümetine bağlı güçlerin Felluce'de varlığını sürdüren IŞİD'e yönelik kentte uyguladığı kuşatmanın yerel halk üzerinde ciddi bir krize neden olduğu belirtildi.
 
Öte yandan geçtiğimiz aylarda Al Araby Al Cedid sitesinden Ahmed el Nuaimi'nin bölgeden yapmış olduğu araştırmalarda Irak Ordusu ve Şii milislerin ele geçirdiği Sünni bölgelerde yaşayan sivil halka IŞİD bahanesiyle ciddi baskılar kurduğunu keyfi tutuklama veya işkenceye maruz bırakıldığını raporlarıyla belirtildiği ifade etmişti.
 
Bölgede yaşayan siviller, yaklaşık Felluce'ye 5 aydır gıda, tıbbi malzeme ve yakıt gibi temel ihtiyaç malzemelerinin girişine izin verilmediğini ifade ettiler.
 
Yerel halk yetkilileri ise "bölgede kuşatma bu şekilde devam ederse"  insanlar heran açlıktan olabilir" dedi.
 
Birleşmiş Milletler, geçen sene de Irak'ın Felluce kentindeki çatışmalardan kaçan binlerce kişinin, çok ciddi bir insanî krizle karşı karşıya olduğunu ve yiyecek, temiz içme suyu ve ilaç stoklarının azalmaya başladığı uyarısında bulunmuştu.
 
Felluce'deki sivil halka uygulanan ambargonun Suriye'de İran destekli Esed rejimi kuşatması altında tutulan Madaya bölgesinden daha ciddi olduğu belirtiliyor.


El Cezirenin resmi twitter hesabından paylaştığı haber 

Kaynak : IslahHaber.Net

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV