• Diğer

Dünya

Endozneya'da 4 Uygur Işid İddiasıyla Tutuklandı

Endonezya’da 4 Uygur’un “Terör şüphelisi ve Örgütü Üyesi” olduğu iddiası ile Polisçe tutuklandığı bildiriliyor.

Endozneya'da 4 Uygur Işid İddiasıyla Tutuklandı

15 Şubat 2015 21:46
-A

+A

Endonezya’da 4 Uygur’un “Terör şüphelisi ve Örgütü Üyesi” olduğu iddiası ile Polisçe tutuklandığı bildiriliyor.
 
İngiliz yayın Kuruluşu BBC.’nin Çince haber sitesinde yer alan bir habere göre Endonezya’nın Celebas bölgesinde 7 kişinin “Terör şüphelisi ve Örgütü Üyesi” olarak tutuklandığı bunlardan 4 kişinin ise, Doğu Türkistanlı Uygur Türkü olduğu açıklandı. Haberde bir araçta yapılan aramalarda tutuklanan bu kişileri ait olduğu belirtilen İŞİD örgütüne ait olduğu iddia edilen çok sayıda dokümanın da ele geçirildiği belirtildi.
 
Ancak, tutuklanan Uygur ve diğer şüphelilerin kimlikleri ve diğer kanıtlar ile bu Uygurların bu ülkeye ne zaman ve nasıl geldikleri konusunda bilgi verilmedi.
 
Resmi Çin medyası ise, Endonezya’da tutuklanan bu 4 Uygur’un geçen yılın Mart ayında Tayland sınırındaki Yunnen Eyaletinin merkezi Kunming Tren garı  intihar saldırısı şüphelileri olduğunu de iddia  etti.

Geçen yılın Eylül ayı’nın başlarında de bu ülke’de 4 Uygur genci terör şüphelisi olduğu gerekçesi ile tutuklanmıştı. Bunun üzerine Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Rabia Kadir, Endonezya Hükümetine çağrıda bulunarak, tutuklu Uygurların Çin’e iade edilmemesini istemiş ve Kardeş Endonezya Yönetimi’nden Zalim’den yana değil, Mazlumdan yana bir tavır ve davranış beklediklerini açıklamıştı.

BBC Çince bölümünün çalışanları etnik Çinlilerden oluştuğu için Doğu Türkistan ve Uygur Türkleri ile ilgili haber ve yorumlarında Çin yanlısı tavır takındığı çoktandır, biliniyor. Bu durum defalarca şikâyet konusu olmasına rağmen, BBC Çin yanlısı ve olumsuz olan bu tutumundan bir türlü vaz geçmiş değil. Ayrıca, BBC Çince bölümü 2009’da İşgalci Çin’in Urumçi soykırımını yapmasına neden olan Guangdung olaylarında da taraflı ve Çin yanlısı yayın yapmıştı. Bu bölge’de “ Ucuz işçi olarak çalıştırılmak üzere getirilen Uygur gençlerin Çinli Kızları taciz ettiği” yalanını yaymıştı.
 
Ayrıca, BBC Gazze ve Filistin olaylarında Müslümanlara karşı ve İsrail yanlısı yayın yaptığı için Londra’da protesto edilmişti.
 
Uzmanlar, BBC Çince yayınlarının güvenilir olmadığını, Uygur Türklerine ve Müslümanlara karşı önyargılı, yanlı haber ve yorumlarına itibar edilmemesi konusunda birleşiyorlar.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV