• Diğer

Dünya

El Kaide'den Suud idamları hakkında açıklama

El Kaide, Suudi Arabistan'ın en son uyguladığı idam kararları hakkında bir açıklama yayınlayarak idam edilen cihatçıların intikamının alınacağını belirtti.

El Kaide'den Suud idamları hakkında açıklama

12 Ocak 2016 10:04
-A

+A

Arap Yarımadası El Kaidesi ile İslami Mağrip El Kaidesi, Suudi Arabistan’ın en son uyguladığı idam kararları hakkında ortak bir açıklama yayınladı. Suudi Arabistan’ın idam ettiği 47 kişiden en az 40’ının El Kaide ile bağlantılı olduğu belirtilen açıklamada Suudi Arabistan’dan bunun intikamının alınacağı belirtildi.
 
Cihadi forumlarda dolaşan ve El Kaide yapılanmasına dayandırılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Suud hükümeti, alimlerden ve ilim talebelerinden bir grubu ve asrımızdaki haçlı saldırılarına karşı mücadele eden mücahitleri idam etti. Oysa bu kişiler, haçlı saldırılarına karşı canlarını verdiler, mallarını infak ettiler ve Allah’ın insanlardan açıklamaları için söz aldığı hak kelimesini her yerde söylediler.
El Kaide’nin iki kolu olan Arap Yarımadası El Kaidesi ile İslami Mağrip El Kaidesi ortak açıklamada, idam kararlarının Suudi Arabistan’ın azgınlığını ve Allah yolunda yapılan cihada karşı savaş içerisinde olduğunu yeterince açık bir şekilde göstermektedir dedi.
Suudi Arabistan’ın idam kararları hakkında daha önce uyarıda bulunan El Kaide, “doğuda ve batıda bulunan mücahitler, kardeşlerinin intikamını almak için kendilerine söz verdiklerini bildikleri halde buna cesaret ettiler. Mücahitler, Suud’un bu aptalca hareketinden önce Riyad yöneticilerini bu noktada uyarmıştı.” ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan yöneticilerine seslenen El Kaide kolları, “Allah’ın şehit kardeşlerimizin ailelerinin, kardeşlerinin ve sevdiklerinin gönüllerini rahatlatacağı günü bekleyin” ifadelerini kullanarak en yakın zamanda bu idamların intikamlarının alınacağını bildirdi.
El Kaide tarafından yayınlanan açıklamada, “Suud hükümeti mücahitlerin kanını, miladi yılın başlangıcında kutlanan haçlı bayramında haçlılara bir kurban olarak sundu.” ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı, geçtiğimiz Ocak ayının 2’sinde terör suçlamasıyla yargılanan 47 kişi hakkında idam kararını uyguladığını ilan etmişti. İdam edilen 47 kişiden -aralarından önemli Şii din adamı Nemr en Nemr'in bulunduğu- 4 kişinin Şii olduğu belirtilirken diğer 43 kişinin El Kaide yapılanmasının önemli üyeleri sayıldığı belirtiliyordu.

Suudi Arabistan tarafından idam edilen 43 cihadçının içinde yer alan en önemli isimlerin başında Faris Zahrani, Hamd Humeydi ve Abdulaziz Tuveyli gelmektedir. 
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV