• Diğer

Dünya

El Kaide'den hapishane baskını: 1200 mahkum firar etti

Yemen'in Taiz kentindeki merkezi hapishanesine El Kaide tarafından düzenlenen saldırıda, aralarında çok sayıda El Kaide üyesinin de bulunduğu 1200 mahkum firar etti.

El Kaide'den hapishane baskını: 1200 mahkum firar etti

30 Haziran 2015 23:46
-A

+A

Yemen'de Şii Husiler, Hükmet güçleri ve El Kaide direnişçileri arasındaki şiddetli çatışmalar devam ediyor. Resmi rakamlar El Kaide'nin kontrol ettiği bölgenin her geçen gün büyüdüğünü gösteriyor.
 
Yemen’in resmi haber ajansı Saba’ya konuşan bir yetkili ise, Husiler ile Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi’nin arasında devam eden çatışmalar sırasında, Taiz kentindeki merkezi hapishaneden 1200 mahkûmun kaçtığını söyledi.
 
Yerel basın kaynakları şehirde yaşanan çatışmayı firsat bilen El Kaide'nin hapishanaye saldırdığını ve kısa sürede hapishaneniyi ele geçirdiğini aktardılar.
 
Yetkili, hapishaneden kaçan mahkûmların arasında, El Kaide’yi destekleyenlerin yanı sıra "tehlikeli kişilerin" de olduğunu dile getirdi.
Ruters’e konuşan bir başka yetkili ise, kaçan mahkûmların arasında El Kaide mensubu kişiler de var. Bu kişilerden bazıları Arap Yarımadası El Kaidesi üst düzey yöneticileri arasında yer aldığı belirtildi.
 
Görüşmeler bitti, anlaşma yok
 
Yemen'de çatışmalara son vermek için BM'nin arabuluculuğunda Hadi yönetimi ve Husiler arasındaki görüşmeler sonuçsuz kaldı. 28 Mayıs'ta düzenlenmesi planlanan Cenevre görüşmeleri, 14 Haziran’a ertelenirken, üç gün süren müzakereler bir kez daha sonuç getirmedi.
 
Görüşmelerde devlet başkanlığı konseyi, yeni parlamento ve hükümetin kurulması konuları çözülemedi. Husiler temel görüş ayrılığının Hadi'nin devlet başkanlığı olduğunu söyledi. Koalisyon güçlerinin hava saldırılarının ve denizdeki ablukasının gıda ve ilaç sıkıntısına yol açtığını savunan Husiler, 69 gün süren saldırıların ülkeyi bir felakete sürüklediğini öne sürmüştü.
 
BM Yemen Özel Temsilcisi İsmail Veld Şeyh Ahmed ateşkesin halen mümkün olduğunu belirterek, taraflarda görüşmeyi devam ettirme isteği bulunduğunu söyledi.
 
Husilerin ilerleyişini durdurmak için Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri, 26 Mart'ta "Kararlılık Fırtınası" adlı hava harekâtı başlatmıştı. Yemen'de Cumhurbaşkanı Abdrabbu Mansur Hadi yönetiminin BM'ye müdahale çağrısı üzerine başlatılan operasyon 21 Nisan'da sona erdi; "Umuda Dönüş" adlı yeni bir operasyon başladı.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV