• Diğer

Dünya

Darfur'da 2 çocuk öldürüldü

Cancavid milisleri Doğu Cebel Mırra bölgesinin Dabanaira kasabasına düzenlediği roketli saldırıda 2 çocuk yanarak öldü

Darfur'da 2 çocuk öldürüldü

4 Ocak 2016 16:49
-A

+A

Sudan'ın Darfur Eyaleti'nde hükümet destekli Cancavid milisleri Doğu Cebel Mırra bölgesinin Dabanaira kasabasına düzenlediği roketli saldırıda 2 çocuk yanarak can verdi.
 
Bölgedeki yerel kaynaklardan ve görgü şahitlerinden edinilen bilgilere göre, Sudan hükümeti destekli Arap Cancavid milislerinin (Hızlı Destek Güçleri RSF) 3 günden beri kuşatma altında tuttukları Dabanaira kasabasına saldırı düzenledi. Milisler tarafından atılan roketin bir eve isabet etmesi sonucu çıkan yangında 2 çocuk yanarak hayatını kaybetti.
 
Kaynaklar, Abluka altındaki bölgeye yönelik saldırıda bazı evlerin zarar gördüğünü ve feci şekilde yanarak can veren çocukların adlarının Ömer Adam (5) ve Macid İsak (7) olduğunu belirtti.
 
Öte yandan Darfur'daki yerel kaynaklar, bölgedeki birçok köye, Sudan Ordusu'nun hava saldırısının yanında kara birliklerinin de topçu ateşi gerçekleştirdiği bildirildi.
 
Batı, Kuzey ve Güney Darfur olarak 3'e bölünen Sudan'ın Darfur eyaletinde çatışmalar ve istikrarsızlık, 2003 yılında Arap olmayan siyahi Afrikalı yerlilerin yönetime baş kaldırmalarıyla başladı. Darfur'da ayrılıkçılara savaş açan merkezi yönetim ise Arap kökenlilerden oluşan Cancavid milislerini silahlandırdı.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV