• Diğer

Dünya

Çin'in yeni bahanesi: IŞİD

Çin, Doğu Türkistan halkını IŞİD'e üye olmak ve saldırı planlamakla suçlayarak baskı altına alıyor.

Çin'in yeni bahanesi: IŞİD

12 Mart 2015 11:56
-A

+A

Çin'in Doğu Türkistan'da yaptığı insan hakları ihlallerine meşruiyet kazandırmayı hedeflediği belirtiliyor.
Çin hükümeti, bazı Doğu Türkistanlıların IŞİD'e katıldıklarını ve sonradan Doğu Türkistan'a geri döndüklerini ve burada saldırı planladıklarını iddia etti.
 
İddia, Çin'de iktidarı elinde bulunduran Çin Komünist Partisi'nin Doğu Türkistan temsilcisi Zhang Chunxian tarafından dile getirildi. Chunxian açıklamasında, "IŞİD uluslararası etkiye sahip olan bir örgüt, Doğu Türkistan da bundan etkilendi. Elde ettiğimiz bilgilere bu gruba katılan bazıları Doğu Türkistan'a döndü ve saldırı hazırlığı içerisindeler" ifadelerini kullandı.
 
Çin şimdiye kadar Doğu Türkistan'da uyguladığı baskı ve şiddeti gerekçelendirmek için benzer suçlamalarda bulunuyordu. Bu suçlamaların başında, Doğu Türkistan'daki halkın yabancı silahlı gruplarla işbirliği içerisinde olduğu ve ayrılık talebinde olduğu iddiaları geliyordu. Ancak Çin yönetimi şimdiye kadar bu iddialarıyla ilgili bağımsız araştırmaların yapılmasına izin vermemiş ve ortaya iddialarını destekleyici deliller de koyamamıştı.
 
Çin'in bu adımıyla birlikte dünyada IŞİD'e karşı oluşan algıyı da kullanarak, Doğu Türkistan'daki baskıcı uygulamalarını ağırlaştırarak devam ettirme niyetinde olduğu ifade ediliyor.

Çin yönetimi Doğu Türkistanlı Müslümanların ibadet özgürlüğü dahil birçok hakkını kısıtlıyor. Çin'in keyfi tutuklamalarla birçok Uygur Türküne işkence yaptığı, ve birçoğunu da idam ettiği bildiriliyor.

Kaynak : incanews

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV