• Diğer

Dünya

CIA istihbaratçısı doktorun avukatı öldürüldü

Pakistan'da CIA'ya sahte aşı kampanyası yoluyla istihbarat sağladığı iddiasıyla yargılanan Dr. Afridi'nin avukatı Samiullah Afridi'ninavukatı öldürüldü

CIA istihbaratçısı doktorun avukatı öldürüldü

18 Mart 2015 11:11
-A

+A

Pakistan'da, El Kaide lideri Usame bin Ladin'e operasyon düzenlenmesinde daha önce CIA'ya sahte aşı kampanyası yoluyla istihbarat sağladığı iddiasıyla yargılanan Dr. Şekil Afridi'nin avukatı Samiullah Afridi, uğradığı silahlı saldırıda öldü.
Ülkenin kuzeybatısındaki Hayber-Pakthunkva eyaletinin başkenti Peşaver'de Afridi'nin, yolda yürürken kimliği henüz tespit edilemeyen bir kişinin silahlı saldırasına uğradığı ve olay yerinde öldüğü öğrenildi.
 
Polis kaynakları ve yakınları tarafından Afridi'nin, 3 ay aranın ardından birkaç gün önce aile ziyareti için Peşaver'e geldiği ifade edildi. 
Öte yandan, saldırıyı Pakistan Taliban'ı üstlendi. Geçtiğimiz günlerde Pakistan Taliban'ı'na yeniden katıldığını ilan eden Cemaat-ul Ahrar grubu sözcüsü İhsanullah İhsan, medyaya mail yolu ile gönderdiği açıklamasında,  Samiullah Afridi'yi, ABD ajanı olduğunu iddia ettikleri Dr. Şekil Afridi'yi savunduğu için hedef aldıklarını ifade etti. 
 
Usame bin Ladin,  2011 yılında Pakistan'ın Abbotabad kentinde ABD askerlerinin düzenlediği operasyon ile evde öldürülmüş, Dr. Şekil Afridi'nin, operasyon öncesi aynı kentte düzenlediği sahte aşı kampanyası ile Ladin'in yerinin tespitinde ABD'ye bilgi sızdırdığı ibda edilmişti. İlk olarak bu iddiayla yargılanan Afridi, daha sonra silahlı örgütlerle bağlantıları olduğu iddiasıyla 33 yıl hapse mahkum edilmişti.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV