• Diğer

Dünya

Çeçenistan'da Charlie Hebdo mitingi

Yayımladığı Hazreti Muhammed karikatürleri nedeniyle saldırıya uğrayan Fransız Charlie Hebdo dergisi, Çeçenistan’da on binlerce insan tarafından protesto edildi.

Çeçenistan'da Charlie Hebdo mitingi

19 Ocak 2015 18:07
-A

+A

Rusya’ya bağlı Çeçenistan’ın başkenti Grozni’de Hazreti Muhammed'in karikatürlerinin yayınlanmasını protesto etmek amacıyla "Ben Hazreti Muhammed'i seviyorum" mitingi düzenlendi.
 
On binlerce kişinin katıldığı mitingde Çeçenistan'ın Rus destekli Devlet Başkanı Ramazan Kadirov, Avrupa'daki gazeteciler ve siyasetçilerin ifade özgürlüğü ve demokrasi kılıfı altında "hakaret ve kültürsüzlük özgürlüğü" geliştirdiğini söyledi.
 
Milyonlarca inançlı insanın duygularına hakaret edildiğini belirten Kadirov, kan dökülmesine neden olanların karikatüristlerin kendileri olduğunu savundu:
 
"Bugün, bütün Müslümanların kutsalı olan Hazreti Muhammed'e karikatür yoluyla hakaret edenlere ve onları destekleyenlere karşı itirazımızı bildiriyoruz. Fransa yönetimi, saldırıyı düzenleyenleri ve karikatürü yayınlayanları kınamak yerine, kan dökülmesine neden olanları desteklemek için sokak gösterisi düzenledi. Biz bugün Peygamberimize karşı yapılan hakaretin kabul edilmez olduğunu ve gerektiğinde onun için kendimizi feda etmeye hazır olduğumuzu gösteriyoruz. Bunun herkes tarafından bilinmesini istiyoruz. İslam barış ve dayanışma dinidir. Biz kendi ülkemizde ve dünyada istikrarın sağlanmasını istiyoruz."
 
Ellerinde "Biz Hazreti Muhammed'i seviyoruz", "Ellerinizi Peygamberimizden çekin", "Biz karikatürlerin yayınlanmasına karşıyız" yazılı pankartlar taşıyan katılımcılar, meydanda toplu halde kılınan öğle namazının ardından dağıldı.
Grozni ve Mahaçkale Patriği de destek verdi
 
Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynutdin de Müslüman toplumunun hiçbir dine ve değerlere saldırılmasını kabul etmediğini vurgulayarak, "İslam barış demektir ve bu bir hakikattir. Hiç kimse dinimize terör damgası vuramaz. Burada toplanarak karikatürler hayır diyoruz" ifadelerini kullandı. 
 
Grozni ve Mahaçkale Patriği Varlaam, Rusya Ortodokslarının Müslüman kardeşlerinin yanında olduğunu belirterek Hazreti Muhammed'e ve insanların dini duygularına hakaret edenlere, dinler arasında nefret uyandırmaya çalışanlara karşı olduklarını dile getirdi.
Mitingte ayrıca Kuzey Kafkasya Cumhuriyetleri müftü ve dini temsilcileri de konuştu.
 
Kuzey Kafkasya'daki İnguşetya Cumhuriyeti'nin başkenti Magas'ta da halk, pazar günü Charlie Hebdo'yu protesto etmişti.
Charlie Hebdo'ya 7 Ocak'ta yapılan silahlı saldırıda 12 kişi ölmüş, dergi saldırının ardından çıkardığı ilk sayıda Hazreti Muhammed'in karikatürüne yer vermişti.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000
emin 20 Ocak 2015 17:29

dunya ne garip olmus... Allah I ve resulunu hice sayanlar kendi ulkelerinde muslumanlara zulmedenler baska yerde ayni seyler yapilinca kiniyorlar.. fransa masum degil! kadirov ve destekcisi muftuler fransayi protesto ederek kendilerini temize cikarnaya calismislardir halbuki kufrun ve zulmun cesidi coktur. durum ve sartlara gore her ulkedeki tezahuru degiskenlik gosterebilir. rabbim ummeti muhammed e basiret versin. ilk once inandigini soyleyenlere hidayet versin ve muminlerin kalplerini birlestirsin.amin

Cevapla
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV