• Diğer

Dünya

Boko Haram bir kenti yaktı

Boko Haram ile Nijerya'nın kuzeyindeki Borno eyaletinin Askira Uba kentini ele geçirdi. Boko Haram'ın Askira Uba kentindeki bütün evleri yaktığı belirtildi.

Boko Haram bir kenti yaktı

17 Şubat 2015 13:46
-A

+A

Bölgedeki Sivil Ortak Savunma Gücü'nün sözcüsü Jubrin Gunda, Boko Haram mensuplrının Askira Uba'ya ilk olarak pazar günü saldırdığını, kentin emirinin sarayını yaktıklarını ve daha sonra kentten ayrıldıklarını söyledi.
 
Boko Haram'ın dün Askira Uba'ya tekrar döndüğünü ve kentteki bütün evleri yaktığını belirten Gunda, Boko Haram mensuplarının hala kentte olduğunu dile getirdi.
 
Sivil Ortak Savunma Gücü'nün, saldırganların kentten kısa süre içinde çıkaracağını savunan Gunda, Boko Haram üyelerinin, saklandığı Sambisa Ormanı bölgesinin bir parçası Askira Uba kentini ele geçirmesinin örgütün kaçacak yeri kalmadığını ve köşeye sıkıştığını gösterdiğini ileri sürdü.
 
Öte yandan ismini vermeyen bir ordu yetkilisi de  Askira Uba kentinin Boko Haram mensupları tarafından ele geçirildiğini doğruladı.
 
‘KENTİ KISA SÜRE İÇİNDE KURTARACAĞIZ'
 
Yetkili, "Militanların bölgede bulunduğunu biliyoruz. Kısa süre içinde Askira Uba'ya giderek orayı teröristlerden kurtaracağız. Tüm Sambisa'yı Boko Haram militanlarından temizlemeye çalışıyoruz" dedi.
 
Nijerya ve sınır komşuları Kamerun, Benin, Çad ve Nijer, 7 Şubat'ta bölgesel tehdit haline gelen Boko Haram'a karşı 8 bin 750 asker görevlendirme kararı almıştı. Bölgedeki 5 ülkede, son iki haftada Boko Haram örgütüne bağlı 300'den fazla kişi öldürüldü.
Anahtar Kelimeler : Boko Haram bir kenti yaktı,
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV