• Diğer

Dünya

Boko Haram, IŞİD'e biat etti mi?

Nijerya merkezli Boko Haram'ın, yayımladıkları sesli bir mesaj aracılığıyla Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) bağlılığını ilan ettiği öne sürüldü. Örgütün Twitter hesabından paylaşılan ve lider Ebu Bekir Şekau tarafından hazırlandığı düşünülen ses kaydıyla ilgili henüz bir doğrulama gelmedi.

Boko Haram, IŞİD'e biat etti mi?

8 Mart 2015 11:09
-A

+A

Nijerya'da düzenlediği canlı bomba saldırısı sonucu 54 kişinin ölümüne, 200 kişinin de yaralanmasına sebep olan Boko Haram, şoke edici bir açıklama yaptı. Twitter hesabından 8 dakikalık ses kaydı yayımlayan örgüt, "Müslümanların halifesi Ebu Bekir El Bağdadi'ye bağlı olduklarını, iyi günde ve kötü günde ona itaat edeceklerini' ilan etti.
 
'İNSANLARI YÖNETMEK, DİNİN GÜREVLERİNDENDİR'
 
'Halife' diye çağırdıkları IŞİD lideri el Bağdadi'nin 'Allah'ın yeryüzündeki saltanatını temsil ettiği' söylenen ses kaydındaki diğer ifadeler de şöyleydi:
 
"Halife İslam düşmanları ve Allah'ın gücüne karşı gelenlerle savaşıyor. Başta olanlarla güç konusunda ihtilafa düşmeyeceğimize söz veriyoruz.. Ümmetin şahit olduğu ihtilafların, hilafetten başka ilacı yok. Tüm Müslümanları bize katılmaya çağırıyoruz. İnsanları yönetmek bir dinin en önemli görevlerinden biridir."
 
BUGÜNE KADAR EN AZ 13 BİN KİŞİYİ ÖLDÜRDÜ
 
Adı yerel dilde 'Batılı tarzda eğitim yasaktır' anlamına gelen Boko Haram'ın, 2009'da lideri Muhammed Yusuf'un gözaltındayken ölmesinin ardından başlattığı ve yeni lideri Ebu Bekir Şekau ile birlikte sürdürdüğü kitlesel direniş eylemlerinde birçok yerli veya işgalci güçlere kayıp verdirdi.

SÜTUN HABER İLGİLİ HABER BAŞLIKLARI:


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV