• Diğer

Dünya

Bir Bebekte Yemen'de Açlıktan Öldü

Yemen'in Hazyaz köyünde yaşayan Uday isimli bebek, yetersiz beslenme yüzünden hayatını kaybetti. Sena beldesindeki hastane yetkililerinin paylaştığı masum Uday bebeğin fotoğrafı vicdanları dağladı. Savaşla birlikte yükselen yemek fiyatları yüzünden günde Yemenliler sadece 1 öğün beslenebiliyorlar.

Bir Bebekte Yemen'de Açlıktan Öldü

14 Mayıs 2016 16:17
-A

+A

Suriye savaşının açtığı yaralar yüreklerimizi dağlarken Yemen'de patlak veren savaşın ilk günlerinden bu yana 12 milyon sivil açlık ve susuzluğa mahkum edildi.
 
Yemenli masumlar temiz içme suyuna erişmekte güçlük çekiyor. Yetişkinler belki biraz daha dayanıklı olabilir ancak çocuk yaştaki Yemenli masumların durumu içler acısı. UNICEF'in kayıtlarına göre bölgede 320.000'den fazla çocuk yetersiz beslenme sebebiyle ölümle yüz yüze.
 
19 milyon kişi aç
 
Dünyada yetersiz beslenme oranının en yüksek olduğu ülke olan Yemen'de sadece geçen sene 19 milyon kişinin aç kaldığı düşünülüyor. Bunlardan kaçının öldüğü ise henüz tespit edilemedi.

Sena'daki bir hastanede çekilen bu fotoğraflarda 5 aylık bir bebeğin düştüğü durum gözler önüne seriliyor. Hazyaz adınındaki bir köyde yaşayan ailesi tarafından hastaneye getirilen Uday Faysal adındaki küçük bebeğin yetersiz beslenme yüzünden, bu fotoğrafın ardından 2 gün sonra öldüğü bilgisi hastane tarafından paylaşıldı. Bebeğin annesi İntizar Hezzam; "O kadar güçsüzdü ki ağlayamadı bile. Sadece bir anda nefes almayı kesti ve öldü." diyerek feryat etti.

Sadece 5 ay yaşayabilen küçük Uday'ın ailesi, yükselen yemek fiyatları yüzünden günde sadece 1 öğün beslenebildiklerini açıklarken hikayeleri yürekleri dağladı. Savaşın ne kadar acımasız olduğunu gösteren bu fotoğraflar umarız tüm dünyada kalıcı bir barış için ibret olur...

Kaynak : Yeni Şafak

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV