• Diğer

Dünya

Bir Zulüm Daha! Arakanlı kadınlarla evlenmek artık yasak

Bangladeş makamları, ülke erkeklerinin Arakanlı Müslüman kadınlarla evlenmelerini yasakladı. Kadınların evlenerek ülkeye girmelerini engellemeye çalışıyorlar.

Bir  Zulüm Daha! Arakanlı kadınlarla evlenmek artık yasak

27 Ağustos 2014 14:35
-A

+A

Bangladeş'te erkeklerin Arakanlı Müslüman kadınlarla evlenmeleri yasadışı ilan edildi. Bangladeş Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Arakanlı insanların Bangladeş sınırları içinde birbirleriyle evlenmelerinin de engellenmesi gerektiği öne sürüldü. 
 
Böylece hem evlenerek Arakanlı Müslüman kadınların Banladeş'e göç etmeleri, hem de birbirleriyle evlendiklerinde vatandaşlık başvurusunda bulunmaları önlenecek.
 
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğine göre şu an 30 bin Arakanlı Müslüman göçmen olarak yaşıyor. Resmi olmayan rakamlar ise bu sayının yüzbinleri bulduğunu gösteriyor.
 
Myanmar'da belirli bölgelerde yaşamaya zorlanan Arakanlı Müslümanlar sık sık Budistlerin aşırılık yanlıları tarafından saldırıya uğruyor. Hükümet onları Arakan'ın yerlileri olarak tanımıyor. Nüfus sayımında da kayıtlara geçirilmediler. Myanmarlı yetkililer Rohingya'yı Bangladeş'ten yasadışı yollarla göçeden halk olarak görüyor.
 
Bangladeş, gördükleri işkenceler nedeniyle Myanmar'dan kaçan Arakanlı Rohingya Müslümanlarını kendi topraklarına sokmuyor. Bu insanlar insan kaçakçılarının ellerine düşüyor. İstenen fidyeler ödenene kadar insanlık dışı koşullarda gizli kamplarda zorla alıkonuluyorlar.

Kaynak : Küresel Haber

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV