• Diğer

Dünya

Batı Afrika'daki Ebola salgını sona erdi

DSÖ, salgının devam ettiği tek ülke Liberya'da, Ebola virüsünün azami geçiş süresinin iki katı olan 42 günlük sürenin, vaka olmadan atlatıldığını açıkladı.

Batı Afrika'daki Ebola salgını sona erdi

14 Ocak 2016 17:48
-A

+A

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Liberya'da Ebola vakalarının bitmesiyle, Batı Afrika'daki salgının sona erdiğini açıkladı.
 
BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında, DSÖ yetkilisi Rick Brennan, Liberya'da Ebola salgınının bittiğini duyurdu. Brennan, 4 bin 800 kişinin hayatını kaybettiği salgının devam ettiği tek ülke olan Liberya'da, Ebola virüsünün azami geçiş süresinin iki katı olan 42 günlük süreyi vaka olmadan atlatıldığını bildirdi.
 
DSÖ'den yapılan açıklamada ise salgından etkilenen Batı Afrika ülkeleri Gine ve Sierra Leone'de Ebola salgınının daha önce sona erdiğini ve Liberya ile birlikte Batı Afrika'daki Ebola salgınının ortadan kalktığı belirtildi.
 
TEKRAR SALGIN YAŞANABİLİR
 
Açıklamada, Batı Afrika'da salgından etkilenen üç ülkede tekrar ufak çaplı Ebola salgını yaşanabileceği uyarısında bulunuldu.
 
Ebola salgını Gine'nin güneyinde 2013 yılının aralık ayında başlamış, daha sonra Liberya ve Sierra Leone'ye sıçramış ve 7 ülkede daha Ebola vakalarına rastlanmıştı. Sierra Leone'de geçen kasım ayında Ebola salgının sona erdiği açıklanmış, Liberya'da ise salgının bittiği iki kez açıklanmasına rağmen yeni vakalar görülmüştü. Salgın nedeniyle Batı Afrika'da 11 bin 315 kişi hayatını kaybetti.
 
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV