• Diğer

Dünya

Bangladeş'te bir idam kararı daha

Bangladeş'te Cemaat-i İslami lideri Rahman Nizami'nin idam cezası onaylandı.

Bangladeş'te bir idam kararı daha

8 Mayıs 2016 17:09
-A

+A

Bangladeş'te Yargıtay, ülkenin en büyük İslamcı partisi Cemaat-i İslami'nin lideri Rahman Nizami hakkındaki idam cezasını onayladı. Nizami, 1971 yılında Pakistan'a karşı yürütülen bağımsızlık savaşında savaş suçları işlediği gerekçesiyle hakkında verilen idam cezasına karşı çıkarak Yargıtay'a başvuru yapmıştı. 
 
milligazete.com.tr'nin Bangladeş'li kaynaklardan edindiği bilgiye göre 73 yaşındaki Rahman Nizami her an idam edilebilir.
 
DÜNYANIN EN ETKİLİ 50 İNSANINDAN BİRİ 
 
Dünya İslâmi hareketinin lideri ve Bangladeş Cemaati İslâmi’nin Genel Başkanı Mevlana Nizami, Müslümanlara karşı baskı ve işkence politikası yürüten Bengladeş hükümeti tarafından idam sehpasına götürülüyor. Dünya devletlerinin, medyasının kamuoyunun derin sessizliğinden faydalanan Bangladeş hükümeti, Cemaat-i İslâmi liderlerini bir bir darağacına götürürken, ülke Müslümanlarını sindirmeye çalışıyor. Dünya çapında tanınan bir lider, düşünür, yazar ve İslam âlimi olan 72 yaşındaki Motiur Rahman Nizami, dünyanın en etkili ve sözü dinlenen 50 insanından biri. 50 yıllık siyasi hayatında herkes tarafından sevilen ve kimseye bir kötülüğü dokunmayan, İslâm davası için cihad eden Mevlana Nizami, çevresi tarafından olduğu kadar halk tarafından da derin bir sevgi ve saygıyla anılıyor.
 
ÜLKESİ İÇİN YAPTIKLARI BİRİLERİNİ RAHATSIZ ETTİ
 
1991 ve 2001 yıllarında milletvekili seçilmiş ve 2001-2006 döneminde ülkenin refahı için yaptığı çalışmalarla iki defa en iyi bakanlık ödülünü almıştır. Ülkesine 2000 yeni fabrika kurmuş ve Bangladeş’i kendi ihtiyaçlarını kendisi karşılayabilen bir seviyeye yükseltmiş ve dışarıdan yiyecek alımının önüne geçmiştir. Bangladeş’in kendi kendine yetmesi ise Hindistan’ı çok rahatsız etmiş ve zulüm ehli yine planlar hazırlayıp tuzaklar kurma yolunu seçmiştir. Bangladeş’in en zeki siyasetçilerinden olan Mevlana Nizami bir âlim olarak da herkes tarafından tanınmaktadır. Ona düşman olanlar bile sırf âlim ve çok iyi bir insan olduğu için ona saygı göstermişlerdir. 1967-1968’e kadar İslami Cemaati Talaba Pakistan’ın Doğu Pakistan başkanlığını yaparken Pakistan eğitim sisteminin İslami bir eğitim sistemi olması için çalışmalar yapmış ve onun liderliğinde çok büyük başarılara imza atılmıştır. Pakistan ile Bangladeş ayrıldıktan sonra Bangladeş Cemaati İslâmi’ye katılmış ve merhum şehit Lider Gulam Azam’ın liderliğinde Bangladeş halkının İslâmi ve siyasi bilinç kazanması adına yapılan çalışmalarda hep önde gelen isimlerden olmuştur.
 
"ALLAH YOLUNDAN ASLA AYRILMAM!"
 
Yarım asırlık siyasi hayatında insanlığın başarısı için, Bangladeş’ten yoksulluğu kaldırmak ve adil düzenin temeli olan İslâmi bir nizamı getirmek için çalışmalar yapmıştır. Yaptığı çalışmalardaki iyiliği ve güzelliği gururlarına yediremeyenler tarafından hapislere atılmış işkenceler görmüştür. Ardı arkası kesilmeyen saldırılarda defalarca almışsa da, Peygamber Efendimiz’i (SAV) hayatının her alanında örnek aldığının göstergesi olan şu sözleri söyledi: “Benim vücudumda bir damla kan bile kalsa ben o kanı Allah yolunca cihad için kullanacağım ve tüm dünya karşı gelse de ben bu yoldan ayrılmayacağım.” 
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV