• Diğer

Dünya

Azerbaycan Selefi liderden, Sisi ve Esed'e açık destek

Azerbaycan da bir gurup seleflerin lideri ve Abu Bekir mescidi imamı olarak ta bilinen Gamet Süleymanov darbeci Sisi'yi ve Esad ordusunu destekleyen açıklamalar yaptı.

Azerbaycan Selefi liderden, Sisi ve Esed'e açık destek

29 Nisan 2014 15:40
-A

+A

İhvanı; ‘’azmış ve sapık’’ olarak nitelendiren gamet Suleymanov İslam dinine göre; ‘’Sisi’ye itaat etmek vaciptir ve sokak protestolarının da İslam da yeri yoktur’’ dedi.

Suriye’de başlayan ayaklanmayı oyun olarak nitelendiren Gamet Süleymanov kendince siyasi yorum yaparak; ‘’O bölgelerde; Irak’ın, Libya’nın ve Suriye ordusunun dağıtıldığını son olarak Mısır ordusunun kaldığını ve birilerinin de O, orduyu bilerek dağıtmak istediğini söyleyerek asrın en mantıksız, siyasi yorumunu yaparak tarihe geçti.

Azerbaycan’da bazı İslami çevrelerin; ‘Mursi’ye destek olmak ve darbeci orduyu lanetlemek lazımdır’ sözlerini de tenkit eden Gamet, onları duygusal davranmakla suçladı.

Gamet Suleymenov kimdir?

Suleymenov Sudi Arabistan’da ilahiyat fakültesini bitirdikten sonra Azerbaycan’a gelerek kendince davet çalışmasına başlamış fakat kısa bir zaman sonra Azeri Müslümanları tarafından ; İslam’a değil de Suud’un siyasetine, onların menfaatleri ve çıkarları doğrultusunda çalışmalar yaptığı için ülke Müslümanları tarafında ağır eleştirilere maruz kalmıştır.

Uluslararası bağımsız araştırmacılara göre; Suud Rejimi; dünyadan özelliklede fakir ülkelerden gelen talebeleri, okutup donattıktan sonra onlara bazı imkânlar vererek tekrar geldikleri ülkelere, kendi siyasetlerini ve din algılarını dünyaya dayatmak için birer fahri konsolosluk olarak gönderdikleri vurgulanmaktadır.

Özellikle vurgulamak lazım ki, körfez ülkelerinin en zengini ve Amerika birleşik devletleri ile araları en sıkı olan Suudi Arabistan, yıllarıdır ülkeyi babadan oğula geçme olarak da bilinen krallık yöntemi ile yönetiyor ve kendi krallığına karşı çıkanları ise ağır yaptırımlar uyguluyor.

Bunu da kendi bünyesinde yetiştirdiği ve bazı kesimlerin ‘ saray âlimleri’ olarak ta tanımladığı din adamları ile destekliyor, “Bütün dünyada Ehl-i sünnet vel cemaat’in savunucuları ve liderleri o alimlerdir ve hak onların dediğidir diyerek, dünyada belki de bin de biri olan Gamet Suleymanov gibi elemanlarının eli ile meşrulaştırıyor ve dünyadaki özelliklede Türkiye’deki İslami hareketleri yetiştirdiği bu talebelerle karalıyor ve itibarsızlaştırıyor sonuçta dünya çapında bir olay olduğu zaman, Mısır örneğinde olduğu gibi Suud’un işine kim geliyorsa tıpkı Sisi gibi destekleniyor ve İslam âleminin tepki vermesi engelleniyor.
Yani Müslümanlar din ile aldatılıyor.


 

Kaynak : IslahHaber.Net

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV