• Diğer

Dünya

Azerbaycan'dan Suriye'de savaşan vatandaşlarına yeni ceza kanunu

Vatandaşlarına karşı uzun yıllar süren baskıcı politikalar uyguladığı belirtilen ülkelerin, bireylerin kendi adaletlerini uygulamaya kalkışmasından endişe ederek silah kullanımını öğrenmelerini ülke içinde olduğu gibi yurt dışında da engellemek gayretinde olduğu belirtiliyor.

Azerbaycan'dan Suriye'de savaşan vatandaşlarına yeni ceza kanunu

18 Mart 2014 12:26
-A

+A

Azerbaycan Milli Meclisi Suriye'de savaşan Azerilerle ilgili cezayı ağırlaştırdı. Apa haber ajansı Milli Meclisin Kabul ettiği yeni kararla ilgili haber yayınladı:
 
“Azerbaycan Milli Meclisinin kararına göre, ülke dışında silahlı eylemlerde bulunmayla bağlı 283-cü maddeye yapılan ilaveyle, Azerbaycan Cumhuriyeti vatandaşlarını ve ya Azerbaycan'da daimi ikamet etmiş fakat vatandaşlığı olmayan şahısları dini mezheplere davet, dini ayinler ismi altında ülke dışında yürütülen silahlı münakaşalara teşvik etme ve ya bu amaçla savaş eğitimleri verme, aynı amaçla örgütlendirme, örgüte rehberlik etmeye göre 9 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası verilmesi kabul görmüştür”. (Bu ceza, yeni kanun öncesine kadar 4 yıldan 8 yıla kadardı).
 
Suriye'de devrim başladıktan bu yana ülkeden yüzlerce İslamcının Suriye'ye gittiği ve Nusra, İşıd ve diğer İslami grupların bünyesinde savaştıkları bilinmekte. Özellikle de sosyal medyada bu haberlerin çok konuşulması, belli şahıs ve kurumları konu ile ilgili harakete geçirdi.
 
Azerbaycan vatandaşlarının Suriye'ye gitmesinin önlenmesi gerektiği Milli Mecliste aylardır konuşuluyordu. Fakat devlet yetkilileri bir kaç kez konu ile ilgili açıklama yaparak, engellenmesinin mümkün olmadığını dile getirmişti. Milletvekilleri yeni kanunun Suriye'ye gidenlerin engellenmesi yönünde olumlu etki göstereceğine inanıyorlar. Fakat bitakım analistler bunun hiçbir fayda sağlamayacağı görüşündeler.

Kaynak : Inca News

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV