• Diğer

Dünya

Arakanlıların kimlikleri iptal ediliyor

Budistler, hükümetin Arakan Müslümanlarının anayasal referandumda oy kullanmasına imkan sağlayan kararını geri aldırdı

Arakanlıların kimlikleri iptal ediliyor

18 Şubat 2015 08:02
-A

+A

Myanmar yönetiminin "yasadışı göçmen" sayılan 1,5 milyon Arakanlı Müslümana geçici vatandaşlık ve oy hakkı tanımasını sağlayacak "Beyaz Kartlar'ı" da içeren yeni referandum yasasını Budist milliyetçilerin baskılarıyla iptal edeceğini açıklaması ülkede tansiyonu yükseltti. 
 
Budistler, rahipler önderliğinde gerçekleşen ve son olarak Arakan Müslümanlarının çoğunlukta olduğu Rakhine eyaletinde düzenledikleri protestoda "yabancılara oy hakkı veren herkesi düşman" ilan etti.
 
Myanmar parlamentosu, ülkede göçmen sayılanlara verilen ve beyaz kart olarak da bilinen kimliklerin sahiplerinin, anayasa değişikliği referandumunda oy kullanabilmelerini sağlayan yasayı Şubat başında onaylamıştı. Ancak Budistler'in protestoları sonrası hükümet 31 Mayıs'ta bu kartların iptal edileceğini açıkladı. Arakan Müslümanları, beyaz kart sahiplerinin üçte ikisini oluşturuyor. Arakanlılara, 2008'deki referandumda ve 2010'da yapılan seçimlerde oy kullanma hakkı verilmişti.
 
Arakan Müslümanlarının yaşamak zorunda bırakıldığı kamplarda, hiçbir devlet hizmetinden faydalanamayan etnik grup tedirgin ve kızgın. 
Uzmanlar, oy kullanma dışında Arakan halkının sağlık ve eğitim hizmetlerinden de faydalanmasını sağlayacak kartların iptali ile yeni bir huzursuzluk ve şiddet dalgasının gelmesinden kaygı duyuyor. 
 
Bu kartlar sahiplerine çok kısıtlı imkanlar vermesine rağmen, ülkedeki Budist rahipler özellikle Arakan Müslümanlarının hiç bir haktan yararlanmasına tahammül edemiyor.
 
Arakan Müslümanları ülkede Bangladeş'ten gelen göçmenler olarak görülüyor. 1982'de kabul edilen yasayla vatandaşlık haklarını kaybeden Arakan Müslümanları, "devletsiz" sayılıyor. 

Kaynak : Dünya Bülteni

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV