• Diğer

Dünya

Arakanlı Müslümanlara bir yıl barınma

Endonezya ve Malezya, açık denizde terkedilen Arakanlı Müslüman ve Bangladeşli göçmenlere bir yıl geçici barınma sağlayacak.

Arakanlı Müslümanlara bir yıl barınma

20 Mayıs 2015 14:24
-A

+A

Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da Endonezya, Malezya ve Tayland'ın gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından yapılan ortak açıklamada, uluslararası toplumun bir yıl sonunda göçmenlere yeni bir ülke bulması koşuluyla, Endonezya ve Malezya'nın ülkenin bu göçmenlere geçici sığınma sağlayacağı belirtildi.
 
Açıklamayı yapan Malezya Dışişleri Bakanı Anifah Aman, ülkesinin göçmenleri taşıyan teknelere insani yardım yapılması için gerekli talimatları verdiğini, toplantıya katılan üç ülkenin Güneydoğu Asya'daki insan kaçakçılığı sorununu çözme kararı aldığını söyledi.
"Malezya ve Endonezya olarak bölgedeki diğer ülkeleri de bu çabaya katkı sağlamaya çağırıyoruz" diyen Anifah, uluslararası toplumun, göçmenlere barınma sağlanması hususunda kendilerine finansal yardımda bulunması gerektiğini ifade etti.
 
Güney Asya'daki göçmenlerin büyük bir kısmını Bangladeşliler ve Myanmar'dan kaçan Arakanlı Müslümanlar oluşturuyor.
 
Bangladeşliler, ülkelerindeki yoksulluktan kurtulmak ve Endonezya ya da Malezya'da iş bulmak amacıyla denize açılırken, Arakanlı Müslümanlar, kendilerini vatandaş olarak kabul etmeyen, hiçbir hak tanımayan Myanmar'dan kaçmaya  canlarını kurtarmaya çalışıyor.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV