• Diğer

Dünya

Afgan işçiler Pakistan'da köle gibi çalıştırılıyor

Pakistan'da tuğla fırınlarının sahipleri Afganların borçlarını ödeyerek kendisine bağımlı hale getirip uzun yıllar köle gibi çalıştırıyor

Afgan işçiler Pakistan'da köle gibi çalıştırılıyor

27 Ağustos 2015 18:53
-A

+A

Pakistan'da bulunan tuğla fırınlarında Afganlar, borçları karşılığında köle gibi çalıştırılıyor.
Yapi.com.tr sitesinde yer alan incelemeye göre ülkenin Surkhrod bölgesi başta olmak üzere birçok yerde bulunan tuğla fırınlarında çalışanlar borçları ödenerek rehin alınan kişilerden oluşuyor. Ekserisi Afgan olan bu çalışanlar, fırınlarda köle gibi mesai harcayarak borçlarını ödemek zorunda kalırken diğer ihtiyaçları için daha da borçlanmak zorunda kalıyor. Bu şekilde kısır döngü oluşturularak çalışanlar fırında çalışmaya mahkum oluyor.

Tuğla fırınlarında çalışanlar, bu zahmetli işin saatine üç beş kuruş ödeyen işverenlerine borçlanıyor. Aldıkları ücret geçinmelerine ancak yetiyor ama her geçen yıl daha da artan borçlarını ödemeleri için az geliyor. İşçilerin çoğu için kaçış yolu yok. Anne babalarının sözleşmelerine tabi tutulan çocuklar için de durum aynı.
Yalnızca Surkhrod bölgesinde 90 tuğla fırını var ve her birinde ortalama 150 ila 200 çocuk çalışıyor. UNICEF'in Güney Asya'dan sorumlu İletişim Müdürü Sarah Crowe, "Ocaklardaki çocuklar adeta köle gibi çalıştırılıyor" diyor.

Tuğla fırınlarında işverenler İşverenlerin işçilere kalacak yer, elektrik, yatak, yorgan, su ve ailelerinin ihtiyaçlarını karşılamaları için de borç veriyor. Aile üyeleri hasta olduğunda da daha fazla borç vererek onları tamamen kendisine bağımlı kılıyor. Böylece sürekli borçlanan işçiler uzun yıllar fırında çalışmak zorunda kalıyor.

Fırınların birinde çalışan bir işçi yakında evlenmek istediğini söylüyor. Ama daha sonra 30 yıldır tuğlaların arasında çalışan babasına bakıyor. "Evlenmek için borç almak zorunda kalacağım. Ama korkarım patrondan borç alırsam, sonsuza dek burada çalışmak zorunda kalacağım" diyor.

Bir işçi günlük ürettiği 2 bin 500 tuğla karşılığında 10 dolar alıyor. Patronun bu tuğlalardan kazancı ise 160 dolar.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV