• Diğer

Dünya

Afgan askeri köpek gibi ısırıp işkence ediyor (VİDEO)

Kan donduran insanlık dışı bu görüntüler, uzun zamandır sivillere yönelik sistematik şekilde işkencelerin uygulandığı Afganistan'dan.

Afgan askeri köpek gibi ısırıp işkence ediyor (VİDEO)

10 Haziran 2016 12:30
-A

+AUzun zamandır savaşın hüküm sürdüğü Afganistan'da NATO desteğiyle ülkede Taliban'a yönelik sürdürülen savaş kapsamında binlerce insan Taliban bağlantısı veya farklı gerekçelerle konuşturulmak amaçlı sistematik işkenceye maruz kalıyor.
 
Afgan güvenlik güçlerinin yakaladıkları sivillere yönelik uyguladığı insanlık dışı görüntüler, ayrıca Afgan askerlerince sosyal medya üzerinden yayınlanıp ülkede korkunun hakim olması hedefleniyor.
 
Taliban'ın El Emara medyası Afgan askerlerinin işledikleri insan hakları ihlallerini derleyip yayınladı.
 
Videoda bazı sivillerin Afganistan'da bağımsız bir İslami Devlet kurmak için bölgede ülkeyi işgal eden NATO ve ona bağlı Afgan Güvenlik güçlerine karşı savaşan Taliban'a yakın olduğu iddia edilerek veya bu bağlamda  ‘bilgi ve itiraf’ sağlamak amaçlarıyla işkenceye maruz kaldıkları görülüyor.
 
Görüntüde bazı sivillerin hava saldırısı veya baskınlarda katledildiği, en dikkat çekici olan ise Afgan güçleri tarafından yakalanan bir sivil veya Taliban mensubunun, önce
Afgan askeri tarafından köpekler gibi ısırılıp bir o yana bir bu yana hırpalandığı,daha sonra aracın arkasından sürüklenerek işkenceye maruz bırakılıp kameraya çekiliyor.
 
Birleşmiş Milletler (BM), Afganistan’da tutuklulara yapılan muameleyi incelediği bir araştırma raporu yayımlamış, BM Afganistan Yardım Misyonu (UNAMA) tarafından yapılan çalışmada, ülkedeki istihbarat kurumu ve polis gücünün, bazı cezaevlerinde aralarında çocukların da bulunduğu tutuklulara ‘sistematik’ olarak işkence yaptığını belirtmişti.

Kaynak : IslahHaber.Net

Anahtar Kelimeler : afganistan haberleri, işkence,
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000
osman 11 Haziran 2016 17:27

aman Allah'ım bunlar nasıl insan böyle.bana dünyanın en iğrenç insanını verseler ve işkence et deseler ben yinede yapamam.yarab ismi azamın hakkı için mazlumları zalimlerin elinden kurtar.

Cevapla
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV