• Diğer

Dünya

ABD öldürdüğü sivilleri kamuoyuyla paylaşacak!

ABD yönetimi, silahlı örgütlerle mücadele kapsamında 2009 yılından beri insanlı ve insansız hava araçlarıyla (İHA) düzenlenen saldırılarda ne kadar sivilin hayatını kaybettiğine dair bilgileri kamuoyuyla paylaşacak.

ABD öldürdüğü sivilleri kamuoyuyla paylaşacak!

8 Mart 2016 08:17
-A

+A

Başkan Barack Obama yönetiminin adımını, Beyaz Saray İç Güvenlik ve Terörle Mücadele Danışmanı Lisa Monaco, düşünce kuruluşu Dış İlişkiler Konseyinde katıldığı panelde açıkladı.

ABD’nin güvenliği ve yönetimin IŞİD’e karşı yürüttüğü stratejiye ilişkin konuşan Monaco, dünyanın neresinde olursa olsun terör örgütleriyle mücadeleyi sürdüreceklerini kaydetti.

IŞİD ile mücadelede kapsamında Suriye ve Irak’ta bugüne kadar yaklaşık 10 bin hava saldırısı gerçekleştirildiğini anlatan Monaco, saldırılarda sivil kayıpların yaşanmasını önlenmeye yönelik her türlü hassasiyetin gösterildiğine dikkati çekti.

Monaco, hava saldırılarda istenilmeyen sivil kayıpların yaşanabildiğini de vurgulayarak, Obama yönetiminin göreve geldiği 2009 yılından itibaren "aktif çatışma alanlarının dışındaki yerlerde" insanlı ve insansız hava saldırılarında yaşanan kayıplara ilişkin rakamları kamuoyuyla paylaşacaklarını bildirdi.

Monaco, şunları kaydetti:

“Tüm bu hava saldırılarında, yetkililerimiz sivil kayıpların yaşanmasını önlemek için ellerinden gelen her şeyi yapıyor. Başkan Obama’nın da bu konudaki şeffaflık sözü doğrultusunda, yönetimin gelecek haftalarda 2009 yılından bu yana aktif çatışma alanlarının dışındaki yerlerde yaşanan ölümlere ilişkin değerlendirmesini açıklayacağımızı sizlere bildirebilirim.”
Saldırıların neden olduğu kayıplara yönelik rakamların yıllık olarak açıklanacağı bilgisini veren Monaco, terörle mücadele eylemlerinin meşruluğu noktasında daha geniş şeffaflığın müttefiklerinin desteğini kazanmak için önemli olduğunu vurguladı.

Monaco, bir soru üzerine rakamların “aktif çatışma alanlarında” yaşanan ölümleri kapsamayacağının altını çizdi.
ABD, özellikle Afganistan’ın yanı sıra Pakistan, Yemen, Libya, Somali, Irak ve Suriye’deki hava saldırılarında son yıllarda birçok sivil ölümlere neden olmakla eleştiriliyordu.

TWİTTER'DA 125 BİN HESAP ASKIDA

Lisa Monaco, silahlı örgütlerle mücadele kapsamında teknoloji firmalarında da birçok sorumluluklar düştüğünü vurgulayarak, son dönemde Facebook, Twitter ve Youtube gibi firmalarla yaptıkları işbirliğinden söz etti.Monaco, “Twitter son 6 ay içerisinde IŞİD ile bağlantılı 125 bin hesabı askıya aldı” bilgisini verdi.
 
Monaco, bu tür firmaların terörle mücadele kapsamında kendilerine yardımcı olmayı sürdürmesini istediklerini aktardı.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV