• Diğer

Dünya

ABD ile Kenya'dan 'tencere dibin kara' tartışması

ABD, Kenya'nın yeni güvenlik yasasını eleştirdi, Kenya ise ABD'nin uygulamalarının daha sert olduğunu söyledi

ABD ile Kenya'dan 'tencere dibin kara' tartışması

23 Aralık 2014 22:06
-A

+A

 
Kenya'da geçtiğimiz günlerde kabul edilen güvenlik yasasına tepkiler gelemey devam ediyor. Kenya'nın onayladığı yasaya tepki gösterenler arasında ABD yönetimi de yer aldı. Ancak, Kenya'dan tepki gecikmedi Kenyalı yetkili yaptığı açıklamada, ABD'ye Guantanamo'yu hatırlattı.
 
Kenya Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta'nın geçtiğimiz Cuma günü imzaladığı 'terörle mücadele' yasası, Müslümanlara yönelik baskıyı artırdığı ve gözaltı süresini orantısız şekilde uzattığı gerekçeleriyle büyük tepki toplamıştı. 
ABD Dışişleri Sözcüsü Jen Psaki de Kenya'daki yasayla ilgili olarak, "Meclisin, basının ve mültecilerin özgürlüklerini kısıtlaması öngörülen bu adımı endişeyle takip ediyoruz" ifadelerini kullanmıştı. 
 
Psaki'ye cevap Kenyalı üst düzey yönetici Munyori Buku'dan geldi. Buku, Kenya Devlet Başkanlığı'nın resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada, "Bizim çıkardığımız yasa, denge ve kontrol yasasıdır, ABD'deki gibi sonuçları Guantanamo hapishanesi veya Federal Soruşturma Bürosu (FBI)'a terörle mücadele ve biyolojik savaş konusunda tam yetki verme olarak karşımıza çıkmaz" ifadelerini kullandı.

KENYA MUHALEFETİNDEN YASAYA TEPKİ

Kenya'da ana muhalefet partisi olan Reform ve Demokrası Koalisyonu, yeni yasanın asıl amacının 'terörizm' olmadığını, amacın yeniden bir polis devleti ve siyasi hegemonya oluşturmakla, devlet başkanının eline otokratik yetkilerin tümünü vermek olduğunu belirtti. 
Kenya'daki tartışmalı güvenlik yasasıyla birlikte, ülkede 90 gün olarak uygulanan gözaltı süresi, yaklaşık 1 yıla uzatılıyor. Bu şekilde, Kenya polisi şüpheli gördüğü kişiyi hiçbir soruşturma ve yargılama yapmaksızın bir yıl boyunca gözaltında tutabilecek.
 
BASINA CİDDİ BASKILAR İÇERİYOR
 
Kenya'nın yeni terörle mücadele kanunu, ülkede gazetecilik yapmayı da oldukça zor hale getiriyor. Ülkedeki, 'terör operasyonları ve soruşturmalarını' eleştiren haberler yapan gazeteciler, üç yıl hapis tehdidiyle karşı karşıya.
Diğer taraftan gazeteciler, saldırıların kurbanlarına ait resimleri de Kenya polisinden izin almadan yayınladıkları takdirde, hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilecek. 
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV