• Diğer

Dünya

ABD Afganistan'da da IŞİD'i Vuracak

ABD, IŞİD üyelerini Irak ve Suriye'nin ardından Afganistan'da da vurmaya başlayacak. Beyaz Saray, Afganistan'daki IŞİD ile mücadele çerçevesinde ABD Savunma Bakanlığı'na yetki verdi.

ABD Afganistan'da da IŞİD'i Vuracak

22 Ocak 2016 11:00
-A

+A

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Jeff Davis, IŞİD'in Afganistan'da faaliyet gösteren kolu ve 'en az IŞİD kadar tehlikeli' olarak niteledikleri Horasan'la mücadele için Pentagon'un yasal olarak yetkilendirilmesiyle ilgili düzenlemelerin yapıldığını açıkladı.
 
ABD Başkanı Barack Obama'nın Pentagon'a 'başkanlık emri' ile verdiği yasal yetkiye göre, ABD askerleri Suriye ve Irak'tan sonra Afganistan'da da IŞİD operasyonları düzenleyebilecek. ABD ordusunun Afganistan'da sadece Kaide ve Taliban'la savaşma yetkisi bulunuyordu.
 
Öte yandan bundan önce ABD'nin Afganistan'daki IŞİD noktalarını hedef alan hava saldırılarının, 'sadece militanların ABD kuvvetlerini tehdit ettikleri durumlarla sınırlı olduğunu' aktaran Davis, IŞİD'in özellikle Afganistan-Pakistan sınırındaki Nargarhar bölgesinde güçlenmeye başladığını ve yeni yetkilendirmeyle ABD askerlerinin artık bu bölgede IŞİD- Horasan'a karşı her türlü operasyonu yapabileceğini belirtti.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV