• Diğer

Dünya

350 Arakanlı Müslüman denizde terk edildi

Malezya açıklarında olduğu tahmin edilen bir teknedeki 350 kadar Arakanlı Müslüman, terk edildiklerini, üç gündür aç ve susuz olduklarını belirterek acil yardım istedi.

350 Arakanlı Müslüman denizde terk edildi

13 Mayıs 2015 07:29
-A

+A

BBC'nin haberine göre, Arakan Project isimli sivil toplum kuruluşunun direktörü Chris Lewa'ya telefonla ulaşan teknedeki bir kişi, aralarında 50 kadın ve 84 çocuğun bulunduğu bir grup Arakanlı Müslüman olarak denizin ortasında terk edildiklerini söyledi.

Lewa'ya üç gündür aç ve susuz olduklarını söyleyen kişi, teknenin tam olarak nerede olduğunu bilmediklerini ve denizde sürüklendiklerini belirtti. Lewa, teknenin kaptanı ve mürettebatının Taylandlı olduğu bilgisini aldığını ifade ederek, "2 aydır denizde yolculuk ettiklerini söylediler. Kendileri için bir tekne ayarlayan kaptan ve mürettebat önceki gün tekneyi terk etmiş. Terk etmeden önce Arakanlı Müslümanların bulunduğu teknedeki motorun bazı parçalarını almışlar" diye konuştu.

Lewa'nın aktardığına göre, Arakanlı Müslümanlar, tekneden karayı ve birçok gemiyi gördüklerini, yardım için sinyal gönderdiklerini fakat hiçbir teknenin yardıma gelmediğini söyledi.

Göçmenler tam olarak nerede olduklarını bilemeseler de Malezya'nın Langkawi adasına yakın bir yerlerde olduklarını tahmin ediyorlar.

TEKNELER MALEZYA VE ENDONEZYA KIYILARINA VURDU

Son günlerde yaklaşık bin 500 Arakanlı Müslüman ve Bangladeşli göçmenin bulunduğu kaçak teknelerin Malezya ve Endonezya kıyılarına vurduğu açıklanmıştı. Myanmar'dan kaçan yaklaşık 400 Rohingya Müslümanını taşıyan teknenin dün Endonezya'nın batı kıyılarına vurmasının ardından, Malezya'daki Langkawi adasında da binden fazla göçmenin bulunduğu üç tekne kıyıya vurdu.

Myanmar'da 1982'de kabul edilen yasayla vatandaşlık haklarını  kaybeden Arakanlı Müslümanlar 'devletsiz' sayılıyor. Birleşmiş Milletler tarafından 'eziyet gören dini azınlık' olarak kabul edilen Arakanlı Müslümanlar, ülkenin batısındaki Arakan eyaletinde derme çatma kamplarda yaşıyor.

Myanmar'da Haziran 2012'de patlak veren Müslümanlara yönelik şiddet olayları nedeniyle bu ülkede yaşayan on binlerce Arakanlı Müslüman, iş bulma hayaliyle Malezya'ya geçebilmek için insan tacirlerinin yardımıyla Tayland'a kaçmıştı. Arakanlı Müslümanların büyük bölümü, Tayland kıyılarına deniz yoluyla ulaşmıştı. 2014 yılında Tayland'ın güneyindeki ormanlık bölgede insan tacirleri tarafından zorla gizli kamplarda tutulan çok sayıda Arakanlı Müslüman bulunmuştu.

Tayland'ın güneyindeki Songkhla eyaletinde 1 Mayıs'ta gizli bir çalışma kampı tespit edilmiş, polisin burada yaptığı aramada 32 Arakanlı Müslümana ait ceset kalıntıları bulunmuştu. Tayland yönetiminin kamplara ve toplu mezarlara verdiği sert tepkinin ardından bölgede insan kaçakçılığı yapanların korkarak göçmenleri Endonezya ve Malezya kıyılarına bıraktığı sanılıyor.


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV