• Diğer

Dünya

'Suudi Arabistan'a karşı sessiz kalmayacağız'

Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, Suudi Arabistan'ın Hizbullah üzerinden Lübnan'ı hedef aldığını iddia ederek bu ülkeye karşı sessiz kalmayacaklarını ifade etti.

'Suudi Arabistan'a karşı sessiz kalmayacağız'

2 Mart 2016 10:02
-A

+A

Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, canlı yayınlanan konuşmasında, Suudi Arabistan ve Lübnan ilişkilerinde son günlerde yaşanan gerilime ve kendisinin taklit edildiği televizyon programından sonra taraftarlarının Lübnan sokaklarındaki eylemlerine değindi.
 
Suudi Arabistan'ın geçtiğimiz günlerde Lübnan'a 4 milyar dolarlık askeri yardımı iptal etme gerekçesinin kendisi ve Lübnan Dışişleri Bakanı Cibran Basil olduğu eleştirilerini reddeden Nasrallah, "Kral Abdullah'ın ölümünden sonra, yani bir yıldan uzun süre önce bu yardımların askıya alındığına yönelik bilgimiz vardı. Bu oyunda Hizbullah, Dışişleri Bakanı Basil ve Özgür Yurtsever Hareketi lideri ve cumhurbaşkanı adayı Mişel Avn günah keçisi oldu" diye konuştu.
 
Nasrallah Suudi Arabistan'a yönelik sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Suudi Arabistan, vatandaşlarını Lübnan'ı terk etmeye çağırmasının nedenini güvenlik olarak açıklasa da bu siyasi bir söylem. Askeri yardımların iptal edilmesinin açıklanmasından itibaren yeni bir siyasi çatışma sahasına girdik. Suudi Arabistan medya kampanyasıyla bunun dozajını arttırdı. Suudi Arabistan'ın parti (Hizbullah) ile bir problemi varsa bunu bizimle konuşmalı. Lübnan'ı, orduyu, Lübnanlıları ve Hizbullah'ın müttefiklerini hedef almamalı. Suudi Arabistan son zamanlarda Yemen'deki savaşa doğrudan müdahil. Yemen'de Suudi Arabistan'a karşı sessiz kalmamız mümkün değil ve kalmayacağız. Her nerede Sünni ve Şii varsa, Suudi Arabistan ve İsrail bunlar arasında çatışma çıkarmaya çalışıyor"
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV