• Diğer

STK Haberleri

‘Şehadet Diriliştir’ Konferansı Gerçekleştirildi

Davet ve Kardeşlik Vakfı Adana Şubesi (Kalem Vakfı) tarafından aylık konferanslar serisinde “Şehitler Ayı” Şubat ayına binaen ‘Şehadet Diriliştir’ konulu konferans Adanalıların yoğun katılımı ile gerçekleştirildi.

‘Şehadet Diriliştir’ Konferansı Gerçekleştirildi

15 Şubat 2016 09:58
-A

+A

Kur'an-ı Kerim'in tilaveti ile başlayan konferansta, Davet ve kardeşlik Vakfı Adana Şubesi Başkanı Hasan Gümüştaş'ın açılış ve selamlama konuşmasında, “Yaşadığımız zaman dilimde şehitsiz günün geçmediğini, artık Şehadet Ayı’nın Şubat ayı değil, yılın her günü şehitler günü” olduğuna değindi. Gümüştaş, konuşmasına vakfın çalışmalarına değinerek, çalışma alanlarının; eğitim, sosyal faaliyetler, gençlik ve öğrenci çalışmaları ve bayan çalışmaları alanında yoğunlaştığını belirtti. Konuşmalarına son olarak şunları ekledi, “Şehitlik, Allah yolundaki çalışma, gayret ve fedakarlıkların bir mükafatıdır” dedi.
 
Şehadet ile ilgili ilahi ve ezgilerin seslendirilmesiyle salondakiler duygulu anlar yaşadı. Müslüman coğrafyasında yaşananın olayların ve zulümleri konu alan sinevizyon gösteriminden sonra Gaziantep İmam Hatibi Mustafa Karataş Hoca’nın konferansı ile devam etti.

Mustafa Karataş Ahzab süresinin 23. Ayeti olan
“Müminler içinde Allah'a verdikleri sözde duran nice erler var. İşte onlardan kimi, sözünü yerine getirip o yolda canını vermiştir; kimi de (şehitliği) beklemektedir. Onlar hiçbir şekilde (sözlerini) değiştirmemişlerdir.” ayeti ile konuşmasına giriş yaptı. Günümüzün Müslümanlarının Şehitlik ile ilgili koca koca laflar ettiğini, ancak bu lafların altında kaldığına dikkat çekerek, bizlerin şehadet ile sarfettiğimiz lafların hakkını vermemiz gerektiğine” değindi. Karataş konuşmasında, “Allah yolunda şehadet ile ilgili söz verenler, sözünü yerine getirenler ve sözünü yerine getirmeyi bekleyenler var. Bizlerde mutlaka bu sınıfın içinde olmalıyız” dedi.
 
Allah katında makbul olan şehadete ulaşmanın yoluna değinen Karataş Hoca, “Şehadet şehidin inancının bir taahhüdüdür. Şehitlik yeniden dirilişe atılmış bir adımdır. İslam düşmanları Müslümanlara acıyarak haklarını vermez. Bizler İslam’a sarılarak ve bu yolda mücadele ederek hakkımızı söke söke almalıyız. Allah yolundaki mücadele ve cihadı ilim irfan ile eğitilmiş kadroların gerçekleştirmesi gerekiyor. Bu ilim ile donanmış kadrolara liderlik edecek bir önderin çatısında altında hep birlikte İslam adına mücadele edilmesinin mükafatı olarak Şehadetin bizlere nasip olacaktır” dedi.
 
Karataş Hoca konuşmasının sonunda şunları söyledi, “İlim ve İslami terbiye ile eğitilmemiş olana topluluğun eline silah alarak cihat etmeleri ancak Müslümanlara namlunun dönmesine ve kardeş kardeşin birbirini öldürmesine sebep olacaktır. Ayrıcasiyasi oyunlara alet olacaklardır. Bugün Orta doğuda cereyan eden olaylardadabunların benzerlerini görmekteyiz” diyerek konferans son buldu.
 
Davet ve Kardeşlik Vakfı - Adana
Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV