• Diğer

Dünya

'Riyad destekli muhalefet Cenevre'ye gidiyor'

Reuters'a göre Suudi Arabistan destekli Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komisyonu (HCN), müzakere heyetinin görüşmeler öncesinde insani adımları konuşmak için Riyad'dan Cenevre'ye doğru yola çıkmak üzere olduğunu açıkladı.

'Riyad destekli muhalefet Cenevre'ye gidiyor'

30 Ocak 2016 11:07
-A

+A

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ile Suriye'nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi liderliğindeki 15 kişilik Şam heyeti dün planlandığı gibi İsviçre'nin Cenevre kentinde Suriye görüşmelere başlarken, taraflara dahil olup olmayacağı muallakta kalan Riyad destekli muhalefetten açıklama geldi.
 
Reuters'a göre Suudi Arabistan destekli Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komisyonu'ndan (HCN) Riyad Naasan Aga, Başban Riyad Hicab ile müzakere heyetinin başındaki Esad el Zubi'nin gelecek saatlerde Suudi başkenti Riyad'dan Cenevre'ye gideceğini duyurdu. Aga, HCN heyetinin Şam'ın insani yardımların hayata geçirilmesine ilişkin niyetlerini değerlendirmek istediğini hatırlattı.
 
HCN önce BM'ye sundukları kuşatmaların kaldırılması, tutukluların serbest bırakılması ve insani yardımların ulaştırılması talepleri kabul edilinceye kadar görüşmelere katılmayacağını açıklamıştı. Ardından gelen açıklamada, "BM ekibiyle yapılan görüşmeler aracılığıyla karşı tarafın ciddiyetini test etmek için siyasi sürece katılmaya karar verdik" denilmişti.
 
De Mistura, Caferi ile yaptığı 2.5 saatlik görüşmenin ardından muhalefetle pazar günü (yarın) bir araya gelmeyi ‘umduğunu' söylemiş ama HCN'nin görüşmelere katılma kararı aldığına dair kendisine resmi bir bilgilendirme yapılmadığını ifade etmişti.
Anahtar Kelimeler : suriye haberleri, ,
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV