• Diğer

STK Haberleri

"Lokman Suresi Işığında İslami Şahsiyet" konuşuldu

İstanbul Alibeyköy'de faaliyet gösteren İDA-DER'de aylık sohbetler dizisinin Nisan ayı konuğu Araştırmacı Yazar Hamza Er'di. Hamza Er "Lokman Suresi Işığında İslami Şahsiyet" başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

"Lokman Suresi Işığında İslami Şahsiyet" konuşuldu

13 Nisan 2016 08:55
-A

+A

İstanbul Alibeyköy'de faaliyet gösteren İDA-DER'de aylık sohbetler dizisi devam ediyor. Derneğin Nisan Ayındaki hatibi Yazar Hamza Er’di.
 
Dernek adına Vehbi Gür’ün selamlama konuşması ile başlayan programda daha sonra Hamza Er kürsüye davet edildi.
 
Kur’ân-ı Kerîm'de ismi zikredilerek, kendilerine değer verilen ve örnek bir insan olarak yad edilen ender şahsiyetlerden birisi de Hz. Lokman’dır diyerek sözlerine başlayan Hamza Er, “Onun adı, Kur’ân-ı Kerîm'in 31. süresine isim olarak verilmiş ve bu surenin 12. ve 19. Ayetleri arasında kendisinin, oğluna vermiş olduğu değerli öğütler aynen nakledilmiştir. Böylece, Yüce Allah, onun adını ve öğütlerini Kur’ân'la ölümsüzleştirmiş ve onu herkese örnek bir insan olarak göstermiştir.”dedi.
 
Tarihi açıdan, Hz. Lokman hakkında, kaynaklarda birbirinden farklı rivayetlere rastlanıldığını,  O’nun nesebi, nerede yaşadığı, kaç yıl yaşadığı, geçimini sağlamak için ne iş yaptığı, Peygamber mi yoksa Salih bir kul mu olduğu ve nerede gömüldüğü gibi konularda bir çok bilginin yer aldığını belirten Hamza Er, Kuran'da ise, Hz. Lokman'ın ne zaman ve nerede yaşadığı, nerede öldüğü, hangi milletten olduğu, ne ile meşgul olduğu gibi konular üzerinde durulmadığını belirttikten sonra şu hatırlatmalarda bulundu:  “Öyle anlaşılıyor ki Yüce Allah'ın indinde bizlere yarayacak asıl bilgiler bunlar değil; onun nasıl bir kişiliğe sahip olduğu ve hayatına yön veren değerlerin neler olduğudur. İşte Kur'an elimizde bulunan en sağlam bir kaynak olarak buhususa ışık tutmakta; Hz. Lokman'a hikmet, yani her dalda genişbilgi, bildiklerini en iyi bir şekilde uygulama; isabetli hüküm ve kararverme kabiliyetlerinin verildiğini belirttikten sonra, kendisininoğluna verdiği değerli öğütleri de zikrederek onun nasıl bir şahsiyetesahip bulunduğunu ve hayatına hakim olan prensiplerin neler olduğunugayet net bir şekilde ortaya koymaktadır.”
 
Hz. Lokman'ın bu surede hayırla yad edilmesinin, O’nun hayatı boyunca bu prensiplere sadık kalarak onları tatbik etmeye çalışmış bir kul olmasından kaynaklandığını söyleyen Hamza Er, Hz. Lokman'ın bu öğütlerinin, kendisinin kişiliği hakkında da bize bilgi verdiğinin altını çizdi.
 
Allah’ın Lokman Suresi ayetlerine, şükreden bir kul olması için Hz. lokman'a "hikmet" verdiğini belirtmekle başladığını belirten Hamza Er, daha sonra Hikmet kavramı ile ilgili şunları söyledi:
 
“Ayetlerde sözü edilen "hikmet", "her alanda geniş ve faydalı bilgi, bildiğini isabetli bir şekildeuygulama ve buna bağlı olarak da, söz, hüküm ve kararda isabetetme" gibi manalara gelir. ‘Hikmet’te, hem ilim ve hem de uygulamada mükemmellik,uygunluk, sağlamlık ve isabet söz konusudur. "hikmet" sahibiolan kimseye ise "hakim" denir. Bu kelime, dilimizde "tabipdoktor" manasında "hekim" şekline dönüşmüş ve Hz. Lokman, halkarasında hastalara şifa dağıtan bir hekim olarak "Lokman Hekim"adıyla meşhur olmuştur. Halbuki o, sahip olduğu hikmet yanigeniş bilgi, görgü ve tecrübesiyle, sadece sağlık alanında değil, aynı zamanda, din, hukuk, ahlak ve sosyal hayat gibi her sahada, halkın hizmetinde bulunmuş ve her alanda isabetli söz söylemiş, hükümve karar vermiş, teşhis ve tedavide bulunmuş bilge bir kimseolmalıdır.”
 
Hikmet’in, şükretmesi için Lokman'a verildiği üzerinde de duran Hamza Er, şükrün, sadece dilde kalan birşey olmadığını, kişinin sahip olduğu her türlü nimeti kendisine veren Yüce Allah’ı dili ile daima anmasının yanında, kalbi ile de daima derin bir şükran duygusu içinde bulunarak Onun bütün emirlerini yerine getirmeye çalışmasını ve sahip olduğu her türlü nimet ve imkândan başkalarını da istifada ettirmeye gayret etmesini kapsadığını söyledi.
 
Hamza Er, Hz. Lokman'ın adı bu sureye verilip, adı hayırla yad edildiğine göre, o, Rabbine karşı olan şükür görevini en iyi bir şekilde yerine getirmiş ve kendisine verilen hikmetin hakkını tam eda edip sahip olduğu bütün bilgi, kabiliyyet ve tecrübeleri ile halkın hizmetine koşarak, onlara her sahada faydalı olmaya çalışmış ve bütün insanlar tarafından da hayırla anılmaya hak kazanmış olduğunu belirttikten sonra Lokman Suresi 12. Ve 19. Ayetleri arasında geçen Lokman’ın oğluna verdiği nasihatleri şu şekilde maddeleştirdi.
 
1-Allah(c)’a Şirk Koşma
 
2-Anne ve Babaya Karşı İyi Davran
 
3-Anne Ve Baba Şirke, Günaha Zorlarsa İtaat Etme, (Ama İyi Davranmaya Devam Et)
 
4-Yaptığın Her Davranışın Hesabının Sorulacağını Unutma
 
5-Namazı Dosdoğru Kıl
 
6-İyiliği Emret Kötülükten Sakındır
 
7-Karşılaştıklarına Karşı Sabret
 
8-Büyüklenme, Böbürlenme, Mütevazı Ol
 
9-Yürüyüşünde, Konuşmanda Kaba Ve Kibirli Olma
 
Herbir maddeyi detaylandırarak güncel örneklerle açan Hamza Er sunumunu gerçekleştirdiği dua ile sonlandırdı.

Kaynak : Küre Medya

Anahtar Kelimeler : hamza er, tefsir, sohbet, islam,
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV