• Diğer

Dünya

“İsrail Filistin Topraklarının %85’ini Gasp Etti”

Filistin Toprak Günü münasebetiyle Filistin İstatistik Merkezi tarafından yayınlanan rapora göre, işgalci İsrail Filistin’in tarihi topraklarının %85’ini, yani 27 bin kilometrekareyi elinde bulunduruyor.

“İsrail Filistin Topraklarının %85’ini Gasp Etti”

31 Mart 2016 13:51
-A

+A

Filistin halkının yaşamaya çalıştığı ve elinde bulundurduğu toprak oranı ise sadece %15.
 
Siyonist işgal rejiminin 1976 tarihinde  başta El-Celil, El-Muselles ve En-Nakab’ta 21 bin dönümlük araziyi gasp etmesiyle ilan edilen Filistin Toprak Günü'nde Filistin halkı içeride ve dışarıda bir dizi etkinlik yaparak toprağına bağlılığını, kimliğini ve tarihi bağlarını canlı tutmaya çalışıyor.
 
Tarihi Filistin topraklarında Filistin nüfusu %48’lere gerilerken, işgal rejimi Gazze’nin doğu sınırı boyunca toprağın %24’ünü gasp etti ve Gavr’ul-Ürdün’ün ise %90’ını ele geçirdi. Gavru'l-Ürdün'deki işgal edilen bölgenin Batı Yaka topraklarının %30’unu teşkil ettiği kaydedildi.
Filistin’in tarihi topraklarını işgal edip gasp eden Siyonist işgal rejimi buralara dışarıdan getirdiği Yahudileri yerleştirmektedir.

Filistinlilerin yeni inşaat veya var olanı büyütme gibi başvurularını reddeden işgal yönetimi, Filistin topraklarına yerleştirdiği Yahudi yerleşimcilerin önünü her yönden açıyor.

Kaynak : Filistin Haber

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV