• Diğer

Dünya

'Denize kısılan' 350 Arakanlı Müslümandan ölüm haberleri gelmeye başladı

AB, Libya’dan yola çıkıp Avrupa’ya ulaşmaya çalışan kaçak göçmen sorunu nasıl çözeceğini bulmaya çalışırken, dünyanın öbür ucunda da bir insanlık trajedisinin başoyuncuları olan ve komşu ülkelerin pinpon topu gibi birbirine paslamaya çalıştığı 350 Arakanlı Müslümandan kötü haber geldi.

'Denize kısılan' 350 Arakanlı Müslümandan ölüm haberleri gelmeye başladı

15 Mayıs 2015 12:56
-A

+A

‘İstenmeyen halk’ oldukları Myanmar’dan kaçan, ama hiçbir ülke kendilerini kabul etmediği için 1 haftadır Tayland yakınlarındaki Andaman Denizi’nin ortasında yaşam mücadelesi veren 350 Arakanlı Müslüman hayata tutunmakta zorlanıyor. Teknedeki Arakanlılardan 10’unun açlık ve susuzluğa daha fazla dayanamadığı öldüğü haberi ulaştı.
 
'KENDİ İDRARLARINI İÇİYORLAR'
 
Vatandaş kabul edilmedikleri Myanmar’dan kaçan, ama geçen hafta  Arakan Project isimli sivil toplum kuruluşuna ulaşıp denizin ortasında terk edildiklerini söyleyen Arakanlılardan 10’u hayatını kaybetti. Bazılarının ise susuzluklarını gidermek için kendi idrarlarını içmeye başladıkları öne sürüldü.
 
Genellikle Tayland’ı atlama tahtası olarak kullanıp Malezya’ya geçmeye çalışan Arakanlı Müslümanlar, göçmen akınını önlemek için çıkarılan yasalar yüzünden bu ülkelerin kıyılarından döndürülmeye başlandı.
 
Uluslararası Göç Örgütü, ‘arada sıkışıp kalan’ teknelerde yaklaşık 8000 kaçak göçmenin mahsur kaldığına inanıldığını açıklamıştı.
 
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV