• Diğer

Dünya

Guantanamo'da ABD Zulmü Devam Ediyor

ABD 11 Eylül saldırılarının ardından vahşice Afganistan'a saldırmış ve önüne çıkan tüm edefleri suçlu masum diye araştırmadan yıllarca bombalamıştı. Yapılan bombalar sonucunca kaçmaya hali kalmamış insanları tek tek avlar gibi toplayıp hukuksuz bir şekilde hapishanelere atmıştı.

Guantanamo'da ABD Zulmü Devam Ediyor

16 Ağustos 2016 18:06
-A

+A

Bu hapishanelerden Bagram ve Guantanamo en mehur olan ABD cezaevlerinin başında geliyor. Yıllarca haklarında hiçir suçlama yapılmayan masum insanlar bu cezaevlerinde işkencelere tabi tutuldu.
 
Taliban'ın youn saldırısı sonucunda birçok esirin kurtarıldığı Bagram cezaevi ABD'li askerlerce Afgan güçlerine teslim edilerek bırakıldı.
 
Guantanamoda ise vahşet devam etmeye devam ediyor. Çocuk yaştaki Afganların bile yıllarca hiçbir suçlama yada delil bulunmaksızın yıllarca tutulduğu cezaevinde hukuksuzluk devam ediyor.

14 YILDIR HAKSIZ YERE HAPSETMİŞLER
 
Son olarak Guantanamo cezaevinde tutulan 15 kişi Birleşik Arap Emirliklerine transfer oldu. Bu 15 kişi hakkında hiçbir suçlamanın olmadığı insafsızlığı gözler önüne seriyor. Transfer edilenlerin bazılarının 14 yıldır hapsedildiği öğrenilen bilgiler arasında.
 
ABD yönetiminin Guantanamo'daki tutuklu sayısını azaltmak maksadı ile 12'si Yemenli ve 3'ü Afgan olduğu öğrenilen insanları bıraktığı kaydedildi.
 
Bush'dan zulüm tahtını devralırken Obama Guantanamoyu kapatacağı sözü vermiş ama bu sözünü tutmamıştı. Aksine Afganistan'a Bush döneminden çok daha fazla hava saldırısı emri vermişti.

SÜTUN HABER
Anahtar Kelimeler : guantanamo,
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV