• Diğer

Kültür - Sanat

Farz Et ki Öldün...

Kirli dünyanın karanlık ortamından İslamın aydınlığına yolculuk etmenize vesile olacak 'Farz Et ki Öldün...' isimli bu eser genç yaşlı herkesin keyifle okuyacağı türden kitaplar arasında. Tebliğ amaçlıda dağıtabileceğiniz bu kitabı okumadıysanız daha fazla gecikmeyin. Uygun fiyatıyla tebliğ çalışmalarınızı bereketlendirecektir.

Farz Et ki Öldün...

25 Nisan 2016 18:15
-A

+A

Hayat bir yolculuktur. Bu yolculuğun yolcusu ise insan. İnsanlar, Allah’ın kudretiyle yokluk karanlıklarından, nurlu varlık sahasına çıkarılmışlardır. O Yüce Yaratıcı, özellikle onları, kendi arzularıyla Rabbini tanıma ve emirlerine uygun olarak yaşama göreviyle görevlendirmiştir. Dünya bir imtihan meydanıdır. İnsan bu imtihan meydanında, kendisini adeta bir rahmet kundağına sararak buraya gönderen, sayısız nimetleriyle besleyip yaşatan Rabbini tanımak ve O’nun rızası çerçevesinde hayat geçirmekle yükümlüdür. Kendisine verilen ömür sermayesi ile dünya ötesinde de devam edecek olan sonsuz hayatı için manevi bir ticaret yapacaktır. Birer çekirdek ve tohuma bezeyen yeteneklerini olumlu yönden filizlendirip geliştirecektir. Buradan da, kendisi için bir doğumu andıran ölümle sonsuz bir âleme gözünü açacaktır. O âlemde göreceği rahat ve lezzet, dünyada yaptığı iyilikler ölçüsünde olacaktır. Bu dünyada bunca delil, elçi ve uyarılara rağmen Yüce Yaratıcısının emir ve yasaklarını çiğneyenler, öte dünyada Cehennem denilen zindanda cezalarını çekeceklerdir.

Cennetin anahtarı imandır. İmanı olan, günahkar da olsa belli bir süre Cehennemde kaldıktan sonra ebedi mutluluk diyarı olan Cennete girecektir.

İşte elinizdeki eser, bu yolculuğun ve bu konup göçüşün serüvenini en güzel ve canlı tablolar halinde gözler önüne seren nadir kitaplardan birisidir.

Yazarının, büyük evliya ve ilk mutasavvıflardan olan Cüneyd-i Bağdadi’nin hocası ve İmam Şafii’nin talebesi olması, eserin değerini gösterme bakımından güzel bir ölçüdür. Ayrıca büyük İslam alimi olan İmam Gazali üzerinde büyük bir etki yaptığı, Gazali’nin, eserlerinde ondan çok yararlandığı da kaynaklarda belirtilmektedir. Eserin, büyük bir ihlas ve derin bir samimiyetle yazıldığı bellidir. Bu nedenle, insan, onu eline alıp okumaya başladığında üslubunun tatlılığı ve etkileyiciliğiyle bitirmeden bırakmak istemez.

Eser, değişik dünya dillerine çevrilmiş ve biri Fransa’da diğeri ise Türkiye’de olmak üzere yazarı hakkında –benim bildiğim- iki doktora tezi yapılmıştır. Özellikle nefsine hitab edici bir üslup kullanması, ayet ve hadisleri ifadelerine sindirerek, kendine has bir biçimde konuyu canlandırması açısından son derece orjinaldir.

Eseri ilk defa Türkçe’ye tercüme ederek ehl-i imanın istifadesine sunmakla güzel bir hizmet yaptığımızı umuyoruz. Kitabın metnine girmeden önce, ahrete iman ile ilgili giriş niteliğinde bir ön söz koyduk. Daha sonra yazar ve eserini kısaca tanıttık.
Abdulaziz Tatip
 
Farz Et ki Öldün...
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV