• Diğer

Dünya

Bangladeş'te Nizami'ye idam cezası

Bangladeş savaş suçları mahkemesi Cemaat-i İslami liderlerinden Motiur Rahman Nizami'yi 43 yıl önceki iç savaşta savaş suçu işlediği gerekçesiyle idam cezasına çarptırdı.

29 Ekim 2014 11:06
-A

+A

Bangladeş Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi, Nizami hakkında 1971'deki bağımsızlık savaşı sırasında Pakistan ordusuyla işbirliği yapmak, cinayet, tecavüz ve yağma suçlamalarıyla ölüm cezası verdi. 

Nizami'nin avukatı Tajul karara itiraz etmek için temyize gideceklerini kaydetti. Cemaat-i İslam Partisi, daha önce liderlerine mahkemeler tarafından verilen idam cezaları için grev çağrısında bulunmuştu. Şu ana kadar Nizami hakkında benzer bir çağrı yapılmadı.

Cemaat-i İslami liderlerinden Abdülkadir Molla, geçen yıl insanlığa karşı suç işlediği gerekçesiyle idam edilmişti. Bir başka lider Ğulam Azzam da solunum yetersizliğinden tedavi gördüğü Bangabanhu Sheihk Mujib Rahman Tıp Üniversitesi Hastanesi'nde geçen hafta hayatını kaybetmişti. Azzam, 1971'deki bağımsızlık savaşında Pakistan ile işbirliği yaparak katliama karışmak iddiasıyla yargılanmış, geçen sene Bangladeş Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi tarafından 90 yıl hapse mahkum edilmişti.

Bangladeş Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi, 2009 yılında iktidardaki Avami Ligi Partisi tarafından 1971'deki iç savaşta işlenen suçları araştırmak için kurulmuştu. Bangladeş'in Pakistan'a karşı başlattığı ve 9 ay süren bağımsızlık savaşı sırasında 3 milyondan fazla kişi ölmüş, 200 bin kadına tecavüz edilmişti.

Anahtar Kelimeler : Bangladeş'te, Nizami'ye, idam, cezası,
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV