• Diğer

Özel

Anadolu Selçuklu Devleti'nin Kuruluşu

Selçuklu artık Anadolu'da ve Bizansın çilesi başlamıştır.

Anadolu Selçuklu Devleti'nin Kuruluşu

10 Nisan 2016 12:49
-A

+A

ANADOLU SELÇUKLU DEVLETİ 1077-1308

• Kutalmışoğlu Süleyman Şah Tarafından İznik’te Kuruldu.
• Bizans’taki iç karışıklıklar sayesinde kısa sürede sınırları genişledi
Adana ve Antakya’yı aldı.
• Suriye Seferinde savaşı kaybetmiş savaş meydanında ölmüştür. (1086)

Anadolu'nun fethine katılmış olan Türk Beylerinden birisi de Kutalmışoğlu Süleyman Şah'tı. Alparslan'ın ölümünden sonra Anadolu'ya geçen Süleyman Şah, ilk önce Konya'yı aldı. Daha sonra batıya yöneldi. Bu sırada Bizans karışıklıklar içindeydi. Süleyman Şah 1075 yılında İznik'i fethetti. İznik merkez olmak üzere Anadolu Selçuklu Devleti'ni kurdu. Anadolu Selçuklu Devleti Büyük Selçuklu Devleti'ne bağlı bir devlet olarak kuruldu. Süleyman Şah Bizanstaki taht kavgalarına karışarak hakimiyetini genişletti. Boğazlardan Adana'ya dek topraklar. Anadolu Selçukluların eline geçti. Devletini kuvvetlendiren Süleyman Şah; Bizans İmparatoru ile anlaşarak güneye indi. Adana ve Antakya'yı aldı. Süleyman Şah'ın Halep önüne gelmesi Suriye Selçuklu Sultanı Tutuş ile arası açıldı ve 1086 yılında yapılan savaşı Tutuş kazandı. Süleyman Şah vefat etti. Bugün mezarı Suriye'nin Halep şehri civarında Caber kalesindedir. Lozan antlaşmasına göre burası Türk toprağı sayılmakta ve türbenin bekçiliğini Türk askeri yapmaktadır.Yerine oğlu I.Kılıçarslan 1092 yılında geçti. Bu sırada Haçlı seferleri başladı. Kılıçarslan öncü haçlılar ve 1.haçlı ordusu ile savaştı. Fakat Bizans bu seferde Batı Anadolu'yu ele geçirdi. Bunun üzerine Konya, başkent oldu. Kılıçarslan daha sonra Danişmentliler ile savaştı. Yapılan savaşta Danişment gazi yenildi. Danişmentliler beyliği Kılıçarslan'ın egemenliğini tanıdı.

I. KILIÇARSLAN

 
1. KılıçarslanKılıçarslan daha sonra doğuya yöneldi. Diğer Türk beylikleri de Kılıçarslan'ın hakimiyetini tanıdılar. Sultan Urfa'daki Haçlılar ile savaştı. Büyük Selçuklu Sultanı tarafından atanan Emir Çavlı'ya karşı, Musul ileri gelenleri I.Kılıçarslan'dan yardım istediler. Musul'a giren I.Kılıçarslan ile Emir çavlı arasında yapılan savaşı Emir Çavlı kazandı. I.Kılıçarslan vefat etti.

MİRYOKEFALON SAVAŞI

 
I.Kılıçarslan ölümünden sonra oğulları arasında taht mücadelesi başladı. Bu durumdan Bizans yararlandı. Konya'ya kadar ilerledi. Taht mücadelesinden I.Mesut galip çıktı. Danişmentlilerin desteğiyle ikinci haçlı seferine katılan Avrupa krallarına karşı başarılı savaşlar verdi. II.Kılıçarslan, babası I.Mesut'un ölümü üzerine 1155 de Anadolu Selçuklu Sultanı oldu. 1157 yılında Büyük Selçuklu Sultanı Sancar öldü. Anadolu Selçuklu Sultanı tamamen bağımsız oldu. II.Kılıçarslan Danişmentliler beyliğine tamamen son verdi. Batı Anadolu'ya Türkmen kitlelerinin yerleşmesi üzerine Bizans imparatoru 100.000 kişilik ordusuyla Denizli yönünde ilerleyen imparator Miryokefalon vadisinde II.Kılıçarslan, yaptığı ani baskınla Bizans ordusu, büyük bir yenilgiye uğradı.

Selçuklu Bizans SavaşıMiryokefalon savaşı ile Malazgirt'den sonra Anadolu'da ikinci büyük zaferini kazandılar. Haçlı seferleri sırasında Bizans'a geçmiş olan üstünlük tekrar Türklere geçti. Bizansın Türkleri Anadolu'dan çıkarma ümidleri tamamen sona erdi. Artık elindeki toprakları korumak için savunmada kaldı.
Miryokefalon zaferiyle Bizans'tan gelebilecek tüm tehlikeler kaldırılmış oldu. I.Gıyaseddin Keyhüsrev'in sultanlığı ile de Anadolu Selçuklu Devleti gelişme dönemine girdi. I.Gıyaseddin Keyhüsrev; Anadolu Türk birliğini güçlendirmeye çalıştı. Trabzon Rum Devletiyle savaşarak başarılı oldu. Böylece Asya'dan gelen Karadeniz üzerinden Avrupa'ya ulaşan ticaret yolu kontrole alındı. Daha sonra Akdeniz'de önemli ihracat ve ithalat limanı olan Antalya'yı fethetti.

SÜTUN HABER
Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV