• Diğer

Dünya

Abdülkadir Molla'dan asil duruş

Bangladeş'teki duruşma sonrası ilk açıklama geldi. Mahkeme heyetinin idam cezasını onadığı Cemaati İslami liderlerinden Abdülkadir Molla'nın, devlet başkanından af talep etmediği öğrenildi.

Abdülkadir Molla'dan asil duruş

12 Aralık 2013 18:00
-A

+A

 
2 kez ertelenen ve bu sabah gerçekleştirilen temyiz duruşmasında hakim karşısına çıkarılan Cemaati İslami Abdülkadir Molla'nın idamı onanırken, mahkeme heyeti, Molla'ya 15 gün içerisinde Devlet Başkanı'ndan af talep etme hakkı verdi.
 
Molla'ya duruşma sırasında af talebinde bulunup bulunmayacağı sorulduğu öğrenildi. Avukatlarının yaptığı açıklamaya göre Abdülkadir Molla af talebinde bulunmayı reddetti.
 
Avukatları, Molla'nın bugünkü duruşmada af talebi hakkını kabul etmese de, 15 günlük süre içerisinde bu hakkının devam ettiğini söylediler.
 
KARISINA GÖMÜLECEĞİ YERİ BİLE SÖYLEDİ
 
İdam cezası onanan Bangladeş'teki Cemaati İslami liderlerinden Abdülkadir Molla, ailesi ile son kez görüşme fırsatı buldu.
Bu sabahki temyiz duruşmasından önce Molla'nın karısı ve çocukları, Cemaati İslami liderini cezaevinde ziyaret etti. Molla'nın karısı cezaevine girerken aracın içinden kendisini görüntüleyen gazetecilere zafer işareti yaptı.
Mahkemeden özel izin alınarak yapılan görüşmede ailenin 9 üyesi yer aldı. Abdülkadir Molla, o görüşmede karısına gömüleceği yeri söyledi. Oğlu Hasan Cemil, babasının annesine "beni doğum yerim olan Faridpur köyüne gömün" dediğini söyledi.
 
SEYYİD KUTUB'UN İDAMI
Mısır lideri Cemal Abdül Nasır tarafından 21 Ağustos 1966'da hakkında idam cezası verildi. Kararı Pakistan, İngiltere, Lübnan, Ürdün, Sudan ve Irak gibi ülkelerdeki birçok dini otorite ve grup tepkiyle karşılasa ve Nasır'ı kararından döndürmeye çalışsalar da, Seyyid Kutub 29 Ağustos 1966'da idam edildi.
 
Mahkeme heyeti onu idama mahkûm ettiğinde Kutub'un ağzından şu sözler dökülmüştü:
" Eğer Allah kanunu ile mahkûm edilmişsem ben Hakk'ın hükmüne razıyım. Eğer batıl kanunlarla mahkûm olmuşsam ondan çok daha üstün bir düşünceye sahip olduğum için batıldan ve münafıklardan merhamet dilemem. Allah'a şükürler olsun ki on beş sene cihad ettikten sonra bu mertebeye ulaştım. Ben Allah yolunda yaptığım iş için asla özür dilemem. Namazda Allah'ın birliğine şehadet eden parmağım asla bir tağutun hükmünü onaylayan tek bir harf bile yazmayacaktır.

Kaynak : Haber 7

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV