• Diğer

Dünya

ABD'nin Nükleer Silahları Türkiye'de Tehlikedeymiş

15 temmuz darbe girişiminin ardından ABD kendine ait Adana'da incirlik üssünde bulunan nükleer silahlarından rahatsız oldu. Güvenlik konusunda tartışmaya açılan nükleer silahlarını götürmeyi düşünüyor.

ABD'nin Nükleer Silahları Türkiye'de Tehlikedeymiş

16 Ağustos 2016 10:33
-A

+A

Yaşanan darbe girişiminin ardından nükleer silahlarının tehlikede olduğunu düşünen bazı ABD'li yetkililer silahlarının Türkiye'den götürülmesi gerektiğini söylüyor.

Sahip oldukları silahlarla özellikle İslam coğrafyasını kana bulayan ABD utanmadan güvenli gerekçelerini bahane edip insanların akıllarıyla dalga geçmeye devam ediyor.

Darbe girişiminde bulunanların en güvenli limanı olmaya devam eden ABD bu darbecilerle ilgili en ufak bir girişimde bulunmuş değil. Fethullah Gülen'in bile bu olayla ilgisi olduğunu kabul etmeyen ABD'li bazı yetkililer komik tedbirler almaya çalışıyor.

İşte Dünya Bülteni'nin o ibretlik nükleer silah hakkındaki haberi;

Türkiye'deki başarısız darbe girişiminin tartışmaları ABD'de devam ediyor. İncirlik askeri üssünde bulunan nükleer silahların varlığı ve güvenliği ABD Kongresi'nin ilk kez gündemine getirildi.
 
ABD'de yayın yapan Business Insider'in haberine göre, İncirlik askeri üssünde yaklaşık 50 adet bulunan B61 nükleer silahları ABD Kongre Araştırma Servisi'nin gündemine getirildi. Böylece uzun süredir basında yer alan tartışmalar resmiyet kazanmış oldu. Alınan bilgilere göre, ABD Kongresi'ne silahların güvenliği, kapasitesi ve detayları ile ilgili bilgiler verildi. Rapora göre, İncirlik askeri üssündeki nükleer silahlar Soğuk Savaş Dönemi'nden bu yana yer altında saklanıyor.
 
ABD BASININDA TARTIŞMAYA AÇILMIŞTI
 
Geçtiğimiz günlerde ABD basını, darbe girişimi ile birlikte İncirlik askeri üssündeki nükleer silahların güvenliğinin tehlikeye girdiğini belirterek, bu silahların Türkiye'den ihraç edilip edilmemesiyle ilgili bir tartışma başlatmıştı.
 
ABD merkezli yayın yapan düşünce kuruluşu Foreing Policy'de bir yazı kaleme alan Jeffrey Lewis silahların güvende olmadığını iddia ettiği yazısında, "Bu yıl başında ABD Savunma Bakanlığı, İncirlik üssündeki askerlerin aileleri ABD'ye tahliye etti. Bunun ardından Nisan ayında, üsse giren birkaç kişi ABD askerlerinin başında çuval geçirmek istedi. Bütün bunlar, nükleer silahların bir kilometre ötesinde oldu. Öte yandan Türkiye'deki güvenliğin ciddiye anlamda kötüye gidiyor. ABD'li yetkililer darbeye destek vermekle suçlanıyor." demişti. Lewis ayrıca " "ABD'ye ait nükleer silahlar İncirlik üssünde yer altındaki kasalarda saklanıyor. Barınaklar içerisinde aynı zamanda güvenlik çemberi var. ABD ve NATO müttefikleri son yıllarda nükleer silahların güvenliği için 160 milyon dolar yatırım yaptı. Darbeciler silahlara ulaşması için önemli güvenlik kodları girmesi gerekir. Ancak bu kolay değil ve zaten bu süreçlerde darbecileri endişelendiren çok fazla faktör oluyor." vurgusunu yapmıştı.
 
The New Yorker Dergisi ise NATO ülkelerindeki uçaklardan atılan atom bombalarının bir bölümünün İncirlik üssünde bulunduğunu, NATO’da kural olduğu üzere bu nükleer silahların güvenliğinin ABD tarafından değil, bulundukları ülkenin askerleri tarafından sağlandığını hatırlatmıştı. İncirlik’in Türk komutanının darbe girişimi suçlamasıyla tutuklandığına vurgu yapılan haberde, bu durumun nükleer bombaların güvenliği konusunda endişe doğurduğu da kaydedilmişti.
Anahtar Kelimeler : abd, nükleer silah, incirlik,
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

ARŞİV